уторак, 06.09.2016, 23:25 -> 23:48
Извор: РТС
Bulc: Srbija ima važnu ulogu u povezivanju sa susedima
Evropska komesarka za transport Violeta Bulc, u intervjuu za RTS, istakla je da je srpski saobraćajni sistem već integrisan u evropski, da je prekogranična povezanost prioritet, kao i da Evropska unija podržava kineske investicije, ukoliko su po evropskim standardima.
Da li planirate da uključite Srbiju u saobraćajnu mrežu Evropske unije?
Srpski saobraćajni sistem već je integrisan u evropske planove, on je deo plana za produženje devet ključnih evropskih koridora, takozvanih TEN T koridora i veoma sam zadovoljna što smo 2014. godine sa svim zapadnobalkanskim državama potpisali zvanične mape čiju implementaciju smo spremni da podržimo.
Znači, ne zaobilazite Srbiju kao što neki spekulišu?
Ne, nikako. Srbija ima zapaženu ulogu, recimo sa Koridorom 10 koji povezuje čak i delove sadašnje Evropske unije. Tako da nam je Srbija neophodna i nadamo se da sada sledi sprovođenje planova.
Mnogi od pomenutih koridora, auto-puteva i pruga nisu gotovi. Dakle, morali biste da pomognete i finansijski da se završe?
To je tačno. Prvi koraci su već napravljeni. Veoma je važno da se najpre stvori okruženje, regulatorni sistem i prateće mere koje moraju da se uvedu. Srbija je napravila veliki pomak. Danas smo u razgovoru sa vašim premijerom i potpredsednicom Vlade prošli kroz sve aktuelne projekte. Moja procena je da to napreduje dobro i mi ohrabrujemo Srbiju da nastavi tako. To se odnosi na sve vidove transporta, rečni, drumski, železnički i avio.
Niste spomenuli nikakvu sumu novca?
Mogu da je spomenem. Srbija je dobila mnogo ne samo pozajmica, već i grantova od Evropske unije. Ukupno su tri milijarde evra dodeljene Srbiji, a od toga 240 miliona samo za saobraćaj. A i kroz IPA sporazume imate svoj odeljak sa 170 miliona evra vrednih grantova, što je veoma važno. Jer grant i pozajmica nisu isto. Evropska unija Srbiji daje grantove. A zadovoljna sam i što smo ove godine u Parizu na samitu Zapadnog Balkana 53 miliona evra odobrili za saobraćajne projekte. Sigurna sam da će toga biti još dosta do 2020. godine i da ćete u potpunosti iskoristiti taj IPA odeljak. Drago mi je i što mogu da kažem da smo pre nekoliko nedelja obezbedili dodatnih 40 miliona grantova za zapadnobalkanske projekte i verujem da će Srbija biti jedan od korisnika. Meni je važno da projekti počnu da se izvršavaju, da se stvori samopouzdanje i da se stvari onda ubrzaju.
Šta je Evropskoj uniji prioritet u Srbiji, koji putevi i pruge?
Najvažnija je prekogranična povezanost jer to donosi prosperitet. Tako da regionalnu povezanost zaista nastojimo da ohrabrimo. Srbija može i već ima važnu ulogu u povezivanju sa susedima, putevima, prugama, rečnim saobraćajem i za sada sve ide kako treba i ovde sam danas jer mislim da je vreme da se to razvije.
Da li biste pomenuli neki važan pravac?
Recimo put Niš-Priština pa dalje sve do Drača, luke u Albaniji. Potom pruge od Crne Gore do Albanije. Bitni su nam bili i razgovori o elektrifikaciji pruga, to Srbija nije završila i dobili smo uveravanja da će to uraditi. Informisani smo i o napretku na lokalnim rečnim putevima i te stvari se dobro razvijaju. I naravno povezivanje svih suseda Srbije koji su na Koridoru 10.
Da li se plan rekonstrukcije pruge Beograd-Budimpešta u partnerstvu sa Kinom uklapa u evropske planove?
Mi pozdravljamo kineske investicije. Razgovaramo sa Kinom kako da privučemo njene investitore u Evropsku uniju. Jedino što skrećemo pažnju svim državama članicama koje sarađuju sa Kinom da budu sigurne da sve rade u skladu sa evropskim standardima. Jer će u suprotnom kasnije doći u probleme vezano za integraciju u evropske transportne sisteme i održavanje. Ali, dobili smo uveravanja od srpskih vlasti da će to biti važan element u ugovorima, da sve što se bude radilo bude u skladu sa evropskim standardima.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар