уторак, 23.08.2016, 07:30 -> 08:56
Извор: РТС
Dokle se stiglo sa reorganizacijom "Srbijagasa"
Zbog kašnjenja reorganizacije "Srbijagasa" iz Energetske zajednice, Srbiji ponovo stižu upozorenja. A polovinom oktobra najavljuju i kazne, prvo uskraćivanje prava glasa u toj organizaciji čiji je naša zemlja osnivač. Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović, poručuje da se na reorganizaciji radi ali zbog obimnosti posla to kaže, zahteva još vremena.
Vlada je prošle godine dala saglasnost za reorganizaciju "Srbijagasa" pa je preduzeće razdvojilo delatnosti - na trasport i distribuciju. Energetska zajednica je u martu već opomenula Srbiju i tada je obećano da će od 1. jula nova preduzeća i pravno i funkcionalno biti samostalna.
"Nije nama do kažnjavanja, mi bi želeli da se nešto promeni ali Srbijagas stvarno blokira sve reforme u Srbiji. Ta komercijlna delatnost mora biti ravnopravna sa drugim konkurentima na tržištu, koje sada nema. Zbog toga je Srbijagas apsolutni monopolista", rekao je direktor Energetske zajednice Janez Kopač.
U "Srbijagsu" tvrde da sve rade po zakonu i da će obaveze ispuniti.
"U toku je finansijsko restrukturiranje i popis imovine Srbijagasa, kako bismo znali čime raspolažemo. Dve nove firme su već formirane. Sistematizacija radnih mesta je u najvećem delu završena, ali zbog razdvajanja preduzeća Sribijagasu će biti potrebni novi radnici", kaže generalni direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović.
I resorni ministar poručuje da "Srbijagas" nastavlja reorganizaciju u skladu sa odlukom Vlade i uz podršku MMF-a i Svetska banke.
"Mi smo napravili značajne korake i u restruktuiranju i u planovima njihove finasijske konsolidacije. Naravno pred nama je implementacija, implementacija je uvek teška ali verujem uz podršku Svetske banke, koja ima ekspertski tim, koja nam je partner u ovom poslu, da ćemo to realizovati u skladu sa tom dinamikom koja je predviđena", naveo je ministar energetike Aleksandar Antić.
Stručnjaci ne spore da "Srbijagas" treba što pre da reši orgnizacione promene i dugove kako bi poslovao profitabilno. Ali kažu, da to ne sme da bude smetnja na putu ka Uniji jer i neke zemlje članice još nisu razdvojile delatnosti u svojim gasnim preduzećima.
"Postoje neki dvojni aršini, a to u Srbiji naravno nije od juče, to nažalost postoji više decenija i nekako moramo kao država ili kao Vlada naći način kako da to ako ništa drugo nazovemo pravim imenom, i da ga smestimo u kontekst tamo gde pripada", ističe profesor Ekonomskog Fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić.
Srpsko tržište gasa je liberalizovano i pored "Srbijagasa" ima još 33 snabdevača. Veći pritisak u Udruženju za gas vide kao težnju što boljeg tržišnog pozicioniranja trgovaca.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар