недеља, 07.08.2016, 08:21 -> 10:09
Извор: РТС
Da li je potrošačka korpa luksuz?
Troše li građani samo na hranu ili imaju i za druge stvari? Da li je teletina luksuz ili je to posle poskupljenja postalo i svinjsko meso? Građani kažu da za hranu imaju - iako prema poslednjim zvaničnim podacima prosečna potrošačka korpa u Srbiji za maj iznosi nešto više od 67.000 dinara. Statistika kaže da Nišlije za nju moraju da izdvoje 63 odsto prosečne plate i to su podaci koji se odnose na tročlanu porodicu.
Iako Nišlije imaju manja primanja u odnosu na ostale velike gradove u Srbiji, na pijaci se kupuje i paradajz koji ide i do 100 dinara, ali i nedavno poskupelo svinjsko meso. Za hranu kažu uvek ima.
U gradu u kome živi više od 30.000 nezaposlenih sve više ljudi se oblači u sekond-hend radnjama.
Ipak, deci uspevaju da kupe luksuzne patike, ali je za mnoge porodice u Nišu teleće meso i dalje luksuz
Nišlije su sa junskom zaradom od nešto više od 42.000 bile ispod republičkog proseka, ipak više u odnosu na Gadžin Han u kome se prosečno zarađuje 26.000 dinara ali dvostruko manje od beogradske opštine Surčin gde je prosečna zarada 83.000 dinara.
"To znači da prosečni Nišlija treba da izdvoji 1,6 prosečnih neto zarada da bi pribavio prosečnu potrošačku korpu. Drugačije, 80 posto neto zarade troši na potrošnju minimalne potršačke korpe", kaže Zorana Kostić sa Ekonomskog fakulteta u Nišu.
Jovan Jovanović iz Udruženja potrošača "Forum" kaže da je zvanična potrošačka korpa nerealna, pre svega zato što se računa za tročlanu porodicu.
"Ako bi to bilo obračunato za četvoročlanu porodicu, što je približnije i realnije situaciji u Srbiji, onda bi cena prosečne potrošačke korpe bilo oko 90.000 dinara", ocenjuje Jovanović.
U prosečnoj korpi za maj od 67.000 dinara nema poskupljenja svinjskog mesa, dok se u niškim mesarama, kažu, to oseća jer se kupuje i do 30 posto manje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар