петак, 24.06.2016, 08:00 -> 10:04
Извор: РТС
Kvalitet maline dobar uprkos kišnoj godini
Početak berbe malina ove sezone u ariljskom i ivanjičkom kraju obeležila je akontna cena od 150 dinara, ali je kilogram "crvenog zlata" juče vredeo četrdeset dinara više. Prerađivači kažu da na cenu utiču tržišna kretanja. Udruženja malinara traže cenu od 2.30 evra, ali su svi jedinstveni u stavu da upkos kišnoj godini ne manjka kvalitet.
Nova sezona, stari problemi. Početak berbe malina ni ove godine nije prošao bez nezadovoljnih proizvođača. Kišna godina i grad umanjili su rod, a Vidovdan će kažu biti prelomni trenutak ove sezone.
"Do 28. da se cena koju mi tražimo - 2.30 evra za kilogram sveže maline izjednači, koja je primera radi, izvozna cena griza. Ako se ne izjednači, mi ćemo krenuti u proteste", kaže predsednik Asocijacije "Malinari Srbije" Dobrivoje Radović.
Cenu diktira potražnja, kaže Peter Vogel, koji pazari širom sveta, ali ističe da se srpski vilamet izdvaja od konkurencije kvalitetom i ukusom koji odgovara nemačkim kupcima.
"Prošle godine smo imali izuzetno visoke cene za proizvode od malina, bilo da je sirovina došla iz Poljske ili Srbije. To se negativno odrazilo na potražnju. Pojedini proizvođači su zato menjali recepte, koristili jeftinije voće kako bi pronašli put do kupca. Zato svake sezone prilagođavamo cenu tržištu", ističe direktor preduzeća "Uwe Jobman" iz Nemačke Peter Veler.
Iako se ove godine očekuje slabiji rod zbog vremenskih neprilika, ipak postoje velike šanse za dobar izvoz srpske maline, smatraju stručnjaci.
"Probleme su pored nas imali i Amerikanci i Poljaci isto tako, tako da sve to ukupno će uticati na smanjenu ponudu na svetskom tržištu", objašnjava stručni saradnik Instituta za voćarstvo Čačak Aleksandar Leposavić.
Sezona berbe u Srbiji počela je deset dana pre uobičajenog termina, pa su prve količine malina bile slabijeg kvaliteta, što je i uobičajeno.
"Međutim, sada se vreme popravlja i već od 10 do 15 odsto branja kvalitet je značajno bolji, tako da smo već na nivou uobičajenog kvaliteta za srpsku malinu", kaže direktor hladnjače "Laki" Arilje Boris Obradović.
Strani kupci su posebno zainteresovani za organske proizvode, ali će biti sve viši kriterijumi higijene u standarndnoj proizvodnji i berba malina u rukavicama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар