Uskoro elektrana na otpad u Srbiji?

Srbija sa Kinezima već sarađuje na termoelektrani Kostolac a tokom protekle posete kineskog predsednika potpisani su dokumenti za još dva energetska posla: o zajedničkom ulaganju u obnovljive izvore i gradnji elektrne na otpad. Procenjuje se da bi Srbija samo od otpada koji građani bacaju u kontejnere mogla da proizvede struju vrednu dve milijarde evra.

Pilot-projekat predviđa da Pančevo bude prvi grad koji će dobijati struju sagorevanjem komunalnog smeća. Analizu isplativosti i mogućnosti takve elektrane uradiće i finasirati kineski partner.

"Cela kostrukcija mora biti zaokružena pa tek onda treba pričati o izgradnji. Poznajući Kineze to će sve ići brzo, efikasno i ja očekujem u narednih nekoliko godina da će taj projekt biti realizovan", rekao je ministar energetike Aleksandar Antić.

Ako pilot-projekat uspe u Srbiji će biti više takvih elektrana.

"Svaki tehnički postupak je isplativ pa i termički tretman otpada je isplativ po nekim određenim uslovima. On je veoma skup u smislu i tehnologije i kasnijeg održavanja. Time je proizvod, topla voda i struja koja nastaje iz toga relativno skupa. Iz tog razloga takvi termički trertmani se primenjuju u gradovima sa više hiljada stanovnika", kaže profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu Aleksandar M. Jovović.

Najvažnija prednost postrojenja koja prerađuju otpad je ekološka dobit, što je i jedan od važnih zadataka naše zemlje na putu ka članstvu u Evropskoj uniji. Pretvaranje otpada u energiju uredilo bi i deponije a računa se da u Srbiji između ostalog ima i oko 3.000 divljih smetlišta.

Elektrane iz otpada mogu biti kombinovana postrojenje za proizvodnju struje, grejanje vode i stanova. Samo od jedne tone otpada može se dobiti 650 kilovatčasova struje.

"Takav otpad ima pristojnu toplotnu moć, vrlo slično kolubarskim i kostolačkim lignitima, sličan ovim našim ugljevima i on se kao takav može koristiti", ističe Jovović.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом