петак, 20.05.2016, 08:01 -> 13:42
Извор: РТС
Gasni pravci zaobilaze Srbiju, velika očekivanja od Severnog toka
Posle propasti Južnog toka, Srbiju za sada zaobilaze svi gasni pravci. Grčka je ove nedelje počela gradnju svoje deonice gasovoda TAP. Taj Transjadranski gasovod deo je takozvanog Južnog koridora, koji će gas iz Azerbejdžana dopremati do zapadne Evrope. Gradnja gasovoda je jedno od gorućih, ne samo ekonomskih već i političkih pitanja na relaciji Evropska unija – Rusija – Amerika.
Transjadranski gasovod dugačak je 870 kilometara. Na tursko-grčkoj granici povezuje se sa gasovodom TANAP, i zajedno čine Južni koridor, koji će gas iz Azerbejdžana trasportovati preko Gruzije, Turske, Grčke, Albanije, ispod Jadranskog mora do Italije.
"Očekujemo da ćemo do 2020. godine videti da će gas teći u Evropu", rekao je Maroš Šefčović, potpredsednik Evropske komisije zadužen za energetiku.
Pored energetske stabilnosti, u Grčkoj se uzdaju da će TAP pokrenuti ekonomiju jer gradnjom gasovoda računaju da će otvoriti direktnih 8.000 radnih mesta.
"Grčkoj su zaista potrebna ta radna mesta. To je poduhvat koji nije samo od velike regionalne ekonomske saradnje, već ima i veliki geostrateški značaj. Grčkoj pruža šansu da postane most ekonomskog progresa", rekao je grčki premijer Aleksis Cipras.
Kapacitet gasovoda je 10 milijardi kubika gasa godišnje, što je šest puta manje nego što je bilo planirano Južnim tokom. Srbija za sada nema mogućnosti da dobije taj gas, i Severni tok 2 mogao bi biti alternativa.
"Naša zemlja, ako se bude izgradio Severni tok 2, imala bi koristi jer bismo mogli količine koje su nam potrebne da dobijemo iz Severnog toka. A verujem da će se Severni tok izgraditi jer je za njega zainteresovano nekoliko zemlja i već su se uključile i Velika Britanija, Nemačka, Austrija", smatra Vojislav Vuletić, predsednik Udruženja za gas Srbije.
Međutim, gradnji Severnog toka 2 oštro se protivi Amerika, jer bi prekid tranzita ruskog gasa kroz Ukrajinu ugrozio ekonomiju te zemlje.
"Južni gasni koridor mora da se završi. To je naš prioritet jer nastojimo da obezbedimo snabdevanje iz različitih izvora i energetsku bezbednost širom Evrope", rekao je Amos Hohštajn, specijalni predstavnik SAD za energetiku.
Iako Evropska unija pokušava da smanji zavisnost od uvoza ruskog gasa, ruski gasni gigant "Gasprom" saopštava da je od početka godine izvoz u Evropu povećao gotovo 18 odsto. Više od trećine potreba za gasom evropske zemlje pokrivaju uvozom iz Rusije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 12
Пошаљи коментар