понедељак, 16.05.2016, 19:30 -> 20:26
Извор: РТС
Iznenadni manjak sirove nafte uzdrmao berze
Velika ponuda i zalihe bili su glavni razlog dramatičnog pada cena sirove nafte. Međutim, najnoviji izveštaji "Goldman Saksa", OPEK-a i Međunarodne agencije za energetiku ukazuju da se tržište suočava sa iznenadnim manjakom crnog zlata. Pad prozvodnje rezultat je smanjenja investicija u zemljama izvoznicama nafte.
"Goldman Saks" upozorava da je smanjenje proizvodnje dovelo do poremećaja u snabdevanju. Na manjak nafte odmah su reagovale svetske berze, cena sirove nafte skočila je za 1,8 odsto, tako da barel košta od 47 do 48 dolara. Očekuje se dalji rast do 50 dolara.
"Ne vidimo mnogo dokaza da ponuda i potražnja pokazuju bilo kakve realne znake da se vrate u ravnotežu", ukazuje glavni ekomnomista "Goldman Saksa" Džeremi Betston Ker.
Kretanja na naftnom tržištu diktira ponuda i tražnja ali i kratkoročni poremećaji usled krizih i ratnih žarišta i klimatskih nepogoda. Primeri su napadi na naftovode u Nigeriji ili požar u Kanadi, kada je ta zemlja za trećinu morala da smanji proizvodnju.
"Mnogo toga će zavisti i od Sudijske Arabije, pošto je tamo smenjen ministar za naftu i od politike koju će novi ministr sprovoditi. To je od ključnog značaja za kretanje cene u budućnosti. Kada je reč o kretanju cena na dugi rok, on će najviše zavisiti od ekonomskog oporavka u Kini", smatra Nikola Bulajić, FXLider.
Glavni ekonomista "Goldman Saksa" navodi da mnogi očekuju da će se možda udeo iranske nafte povećati u snabdevanju.
"Ali, ja mogu reći da je to marginalno, ne može da traje", dodaje Betston Ker.
Iako su sve oči su uprte u novi sastanak OPEK-a početkom juna, veći zaokret u politici proizvodnje zemalja izvoznica se ne očekuje. Još veći manjak nafte u OPEK-u predviđaju za 2017.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар