четвртак, 21.04.2016, 08:03 -> 09:16
Извор: РТС
Raste prodaja automobila, kupci sve zahtevniji
Prodaja automobila u Evropi porasla je u martu za 5,7 odsto, potpomognuta popustima i drugim podsticajima koje daju i prodavci i države Evropske unije. Takav trend ekonomisti objašnjavaju povećanjem privrednih aktivnosti. Slično je i kod nas, kažu uvoznici koji su u martu prodali čak 3.000 vozila, a za ovu godinu najavljuju prodaju od preko 25.000 vozila. Dobru prodaju predvode komercijalna vozila koja se traže dva puta više nego lani.
Registracija automobila u Evropi porasla je u martu na 1.745 miliona automobila sa 1.652 miliona prošle godine.
Prema podacima Evropske unije i Evropske asocijacije za slobodnu trgovinu, reč je o 31. uzastopnom mesecu rasta prodaje automobila u Uniji, koja se približila nivou iz 2007. godine, pre izbijanja ekonomske krize.
U Srbiji je prošle godine rast prodaje bio sedam odsto, ali posle sajma automobila uvoznici imaju više optimizma što potkrepljuju i rezultati u prvom tromsečju ove godine.
"Ove godine očekujemo prodaju od oko 28.000 vozila što je za 3.000 više nego prošle godine a mnogo više nego 2014. kada smo jedva prodali svi zajedno 20.000 vozila", rekao je Milan Vukasović iz Srpske asocijacije uvoznika i delova.
Kupci su, kažu uvoznici, naučili lekciju iz predhodnih vremena. Kada biraju automobil ne idu za zeljama već za mogućnostima. Takođe, banke i liznig kuće posle dužeg vremena daju mnogo povoljnije uslove za kupovinu. Tražnje ima ali se i bira.
"Kupci sada više znaju nego mi prodavci, jednostavno oni dolaze, znaju sve što može da se zna o vozilu, ceni, dodatnoj opremi - bukvalno raspolažu sa svim informacijma i tačno znaju šta kupuju i šta žele", kaže Dušan Cincar iz firme "Autočačak Škoda".
Komercijalna vozila traže se dvostruko više nego putnička, zamenjuje se čitava flota kombija i lakih dostavnih vozila. Interesantno je da se kupuje ne samo najpovoljnije vozilo već i ekološki prihvatljivo.
Većina tih vozila ima uređaje na metan koji smanjuju potrošnju i njihovi izduvni gasovi su čisitiji do 40 odsto od sadašnjih dizel vozila.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар