Država ne duguje građevinarima, kazne za loše projekte

U Srbiji tek tri građevinska preduzeća imaju više od 500 zaposlenih i mašine za gradnju, a u nekim građevinskim firmama stečaj traje i dve decenije. Struka tvrdi da ta oblast, bez pomoći države, ne može da se oporavi. Sa Međunarodnog sajma građevinarstva, koji se završava u subotu, nadležni poručuju da država ne duguje nijedan dinar građevinarima i da će kažnjavati nadzorne organe koji budu prikrivali loše projekte.

Građevinari smatraju da je najvažnije da se firme udružuju kako bi lakše poslovale i da im država obezbedi garancijski fond. Traže od nadležnih veću kontrolu firmi koje prodaju kamen za gradnju putne mreže.

"Dolazimo u situaciju kao što smo imali na par lokacija, da se po projektnoj dokumentaciji ulazi u čvrstu stensku masu, a kada izvođač uđe unutra tu su velika klizišta, velika izvorišta i onda izgradnja takvog tunela košta 10 puta skuplje nego što je projektovano", kaže Miloš Đajić iz Udruženja "Kamen Srbije".

Nadležni kažu da pre uvođenja garancijskog fonda, moraju da se urede odnosi unutar domaćih firmi i reši pitanje njihovih finansija. Za kvalitet puta odgovaraju nadzorni organi.

"Nadzor je taj koji kontroliše i, naravno, poslove dobija na tenderu, a ukoliko otkriju da nešto nije urađeno u skladu sa zakonom i standardima, tog trenutka se traži rušenje. Na Koridoru 11 smo srušili dva nasipa zbog toga što su bila napravljena na način koji nije bio po standardima", kaže ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.

Sa teškoćama se suočava i građevinska firma za proizvodnju stolarije, koja želi da proširi proizvodnju.

"Već godinu i po u Republičkoj direkciji tražimo proširenje. Ako bismo dobili proširenje, mi bismo zaposlili još 30 do 50 ljudi", kaže Vanko Stošić iz aleksinačke građevinske firme "Vabis". 

Prava odluka u pravom trenutku stigla je i za proizvođače kotlova, jer je njihov glavni dobavljač čelika smederevska železara.

"Kada bi se na neki način država uključila sa nekim subvencijama za stanovništvo i firme koji svoje grejanje sa gasa i nafte prebacuju na obnovljive ekološke izvore, mislim da bi to mnogo pomoglo, zbog toga što na taj način devize ne odlaze u inostranstvo za kupovinu energenata, već ostaju u zemlji", kaže Neboša Atanacković iz "Termonove" u Šimanovcima.

Na Sajmu učestvuje više od 500 izlagača iz 24 zemlje, od kojih su dve trećine srpske kompanije.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом