Читај ми!

Povezivanje PIO fondova regiona

Čelnici Fondova PIO iz zemalja bivše Jugoslavije dogovorili se da se uspostavi elektronska razmena podataka. To će, kako navode, doprineti unapređivanju i skraćivanju postupka ostvarivanja prava iz penziono-invalidskog osiguranja, bržem potvrđivanju staža u drugim državama.

Rukovodioci fondova penziono-invalidskog osiguranja (PIO) država nastalih na području bivše Jugoslavije, zaključili su na dvodnevnim susretima u Beogradu da što pre treba uspostaviti elektronsku razmenu podataka radi poboljšanja međusobne saradnje.

Učesnici susreta, održanih 15. i 16. novembra, podržali su izradu pilot projekta elektronske razmene podataka, izjavila je Tanjugu direktorka Sektora za odnose s javnošću Fonda PIO Srbije Jelica Timotijević.

Pilot projekat je u pripremi i trebalo bi da bude testiran za nekoliko meseci, navela je Jelica Timotijević, a ubrzo potom treba očekivati i njegovu primenu.

Eelektronska razmena podataka, kako je objasnila, doprineće unapređivanju i skraćivanju postupka ostvarivanja prava iz penziono-invalidskog osiguranja, bržem potvrđivanju staža u drugim državama i razmeni svih podataka koji se po zakonu moraju ustupati drugoj strani.

Fondovi PIO zemalja sa prostora bivše Jugoslavije zvaničnu prepisku za sada uglavnom vode putem dopisa, a elektronska razmena podataka je još u povoju.

Timotijevićeva je istakla da za ovaj, sigurno brži i efikasniji način komunikacije u razmeni podataka, u svim zemljama bivše Jugoslavije već postoji zakonski preduslovi, izuzev Bosne i Hercegovine.

Pravni okvir podrazumeva zakone o elektronskom dokumentu, digitalnom potpisu i vremenskom žigu, koji moraju da budu sertifikovani od ovlašćenog izdavača, a u Srbiji je to Privredna komora Srbije.

Kada budu ispunjeni ovi preduslovi, zemlje s prostora bivše Jugoslavije treba da uspostave bilateralne sporazume o elektronskoj razmeni podataka, navela je Timotijevićeva.

Na susretima u Beogradu, rukovodioci fondova su razgovarali i o aktuelnim problemima u sprovođenju sporazuma o socijalnom osiguranju jer mnogo je osiguranika sa penzijskim stažom u dve ili više država sa prostora bivše SFRJ, koji bi tek trebalo da ostvare pravo na penziju.

Otvarajući susrete, direktorka Republičkog Fonda PIO Dragana Kalinović rekla je da države s prostora nekadašnje Jugoslavije imaju veliki broj zajedničkih korisnika prava i osiguranika.

"Činjenica je da smo svoje sisteme penzijskog i invalidskog osiguranja gradili na temeljima jedinstvenog pravnog sistema zajedničke države, što znači da se dobro razumemo i da prepoznajemo probleme, a to je preduslov da ih brže rešimo", rekla je Dragana Kalinović.

Poređenja radi, prosečna penzija u Republici Srpskoj iznosi 162 evra, u Federaciji BiH 170, u Makedoniji 185, Srbiji oko 235, Crnoj Gori 273, u Hrvatskoj 310, a u Sloveniji 578 evra.

Odluka o redovnim godišnjim skupovima rukovodilaca i stručnjaka za pravna i informatička pitanja PIO s prostora nekadašnje SFRJ, doneta je lane na susretima u Ljubljani radi razmene iskustava i stavova bitnih za svakodnevni rad i međusobnu saradnju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 15. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње