Читај ми!

(Ne)efikasni inspektori

U Srbiji ne postoji evidencija o broju inspektora, mada se zna da čak deset ministarstava ima svoje inspekcije. Investitori kažu da broj i nije bitan, već efikasnost njihovog rada. I u Vladi smatraju da inspektori dobrim kompanijama više smetaju nego što koriste.

Inspekcijske službe Srbije u ovom trenutku niti su dobar servis privrede niti efikasna kontrola države i zato su najavljene reforme u toj oblasti. U isto vreme, investitori očekuju da će efikasnija inspekcija doprineti boljoj investicionoj klimi, odnosno da neće biti birokratska smetnja.

Milka Živković, preduzetnik iz Valjeva, i pored čestih kontrola, ima dobro iskustvo sa inspekcijama rada i zdravlja. Kaže da primarni cilj nije kažnjavanje već ukazivanje na propuste i njihovo otklanjanje.

Sasvim drugačije iskustvo je sa poreskim inspektorima koji se, kako joj se čini, rukovode samo naplatom nerealno visokih kazni, koje kasnije i sudovi poništavaju.

"Kazne za mala i srednja preduzeća su neprimereno visoke. Najniža kazna je 100 hiljada dinara, što za malo preduzeće može da znači zatvaranje firme", kaže Milka Živković.

U Srbiji ne postoji evidencija o broju inspektora, mada se zna da čak deset ministarstava ima svoje inspekcije. Inevestitori kažu da broj i nije bitan, već efikasnost njihovog rada.

Džozef Lauter, direktor projekta "Ju-Es-Ejda", kaže da biznismeni često ne znaju kakva su im prava, jer inspekcije njihov dolazak nije koordinisan, pa se često traže ista dokumenta.

"Da ne spominjemo carinske papire ili selektivan tretman velikog i malog biznisa. Zato mislim da bi trebalo da se ta oblast uredi kao u zemljama u okruženju koje su učinile da inspekcijske službe budu efikasnije, a zemlja privlačnija investitorima", kaže Lauter.

I u Vladi Srbije smatraju da inspektori dobrim kompanijama više smetaju nego što koriste. Kada je reč o manjim kompanijama, neke inspektori neprestano proveravaju, dok druge, mada su u sivoj zoni, inspektori ili ne vide ili se prave da one ne postoje.

Potpredsednica Vlade Verica Kalanović smatra da inspekcija ne radi dobro, ni onaj deo koji je predviđen kao servis, ni onaj koji je predviđen kao kontrola države.

"To je ona siva ekonomija, to su one neprijavljene radnje. Moraju da postoje inspekcijske službe koje će da rade pojačanu kontrolu, pa na kraju i da sprovode određene kaznene mere", kaže Kalanovićeva.

Srbija mora da postane bolje mesto za privređivanje, što preporučuje i Svetska banka. Kada je reč o radu inspekcija, očekuje se isti tretman i velikih državnih i malih preduzeća i radnji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње