Читај ми!

Tržište Nesvrstanih kao šansa

Srpski privrednici skup Nesvrstanih u Beogradu vide kao šansu za proboj na tržišta tih zemalja. Domaća privreda bi uz pomoć države trebalo da iskoristi prijateljske odnose sa Nesvrstanima za nastup na njihovim tržištima, kaže ministar Nebojša Ćirić.

Predstavnici srpskih kompanija, koje su danas predstavile svoju ponudu na izložbi u okviru obeležavanja 50 godina Pokreta nesvrstanih, očekuju da će skup u Beogradu doprineti jačanju prisustva srpske privrede na tržištima Afrike, Azije i Južne Amerike.

Predstavnik Industrije mašina i traktora (IMT) Dragan Galečić kaže da je ta kompanija u prošlosti bila vrlo prisutna na tržištima Trećeg sveta, posebno Afrike, pre svega preko izvoza proizvoda, ali je tamo bio prenet i deo proizvodnje.

"Međutim, tokom proteklih godina te pozicije su izgubljene i današnji skup je prilika da se sve zemlje okupe na jednom mestu, da se te veze ponovo uspostave i da se saradnja unapredi", rekao je Galečić Tanjugu.

Prema njegovim rečima, sada postoji saradnja uglavnom sa zemljama severne Afrike, jer je ta teritorija najbliža, a komunikacija sa tim zemljama izuzetno dobra. "Beležimo rast izvoza, a nadamo se da će ovaj skup doprineti da se ta tržišta prošire", istakao je Galečić.

Predstavnica Ktitora Bojana Stojinović ukazuje da je ta kompanija već imala iskustva u saradnji sa zemljama Nesvrstanih kao što su Turkmenistan, Libija i veliki broj drugih zemalja Azije i Afrike.

"Konferencija je jedinstvena prilika da se obnove kontakti, naprave novi kontakti za sve vidove saradnje i da se razmene iskustva", ocenila je Stojinovićeva.

Ktitor u zemlje Nesvrstanih izvozi pre svega kancelarijski nameštaj za opremanje svih vrsta poslovnih prostora, ali i nameštaj za opremanje bolnica, obdaništa i drugih javnih institucija.

Pomoćnik generalnog direktora Fabrike vagona Kraljevo Zoran Minović navodi da ta kompanija ima tri projekta na kojima sarađuje sa Kongom, pre svega na izvozu različitih vrsta vagona.

"Naše tendencije su da ostanemo i da proširimo to tržište na ostale zemlje - Angolu, Gabon i druge", rekao je Minović.

"Fabrika je dugo bila prisutna na tim tržištima i smatramo da je ovo prilika da se ponovo predstavimo. Radili smo sa zemljama Bliskog istoka, Sirijom, Irakom, Iranom, afričkim zemljama. Očekujemo da se ponovo predstavimo tim kupcima, jer nove generacije i ne znaju za našu saradnju", ističe Minović.

Ćirić: Neiskorišćeni potencijal

Ministar ekonomije Nebojša Ćirić ocenjuje da postoji veliki neiskorišćen potencijal za sve vidove ekonomske saradnje sa mnogim zemljama Pokreta nesvrstanih, a da je skup u Beogradu prilika da se otvore vrata srpskim kompanijama za poslovanje na tržištima tih zemalja.

"Svi oni vole što su ovde, lepo se i prijatno osećaju, oni nas doživljavaju kao prijatelje, mislim da to treba da predstavlja odskočnu dasku za naše kompanije", rekao je Ćirić.

Prema njegovim rečima, srpska privreda bi uz pomoć države trebalo da iskoristi prijateljske odnose sa zemljama Nesvrstanih za nastup na njihovim tržištima.

Ćirić je kao primer naveo poslovanja kompanije "Energoprojekt" u Peruu, koja je u toj južnoameričkoj zemlji gradila velike brane i ostala upamćena u veoma pozitivnom svetlu.

Dodao je da je sa predstavnicima Indije razgovarao o proširenju poslovne saradnje sa Srbijom, odnosno indijskih investicija u Srbiju, i naveo primer indijske "Embasi grupe", koja bi trebalo da investira u tehnološki IT park.

Među kompanijama koje su se danas predstavile na izložbi su i Institut za kukuruz Zemun Polje, Institut za ratarstvo i povrtarstvo Novi Sad, PKB korporacija, IMR, Jugoimport SDPR, Zavod za izradu novačanica i kovanog novca, "Energoprojekt", "Putevi Užice", "Amiga".

Na izložbi, svoje potencijale predstavili su i Institut Torlak, "Beohemija", "Galenika", kao i Institut Mihajlo Pupin, Pupin Telekom i "Vlatakom".

Pokret nesvrstanih ima 118 zemalja punopravnih članica, sa blizu dve milijarde stanovnika.

Pokret, u kojem se nalazi većina arapskih zemalja i skoro svi ostali veliki proizvođači i izvoznici nafte, gasa, minerala i drugih sirovina u Africi, Aziji i Latinskoj Americi, važan je ekonomski partner najrazvijenijih država - SAD, Japana, Kanade i zemalja Zapadne Evrope. Dve zemlje snažnih ekonomija Kina i Brazil, su među državama posmatračima.

Više članica i zemalja posmatrača je u Grupi 20 ekonomski najjačih država sveta.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. јануар 2025.
-3° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове