четвртак, 18.08.2011, 07:30 -> 10:21
(Ne)dostižan popust
Prema evidenciji EPS-a, 1,65 miliona građana ima olakšice za plaćanje računa za struju. Međutim, svega 30.000 korisnika socijalne pomoći uspe da ih iskoristi, jer ne mogu redovno da plaćaju struju, što je osnovni uslov za popust.
Olakšice za plaćanje računa za struju, prema EPS-ovoj evidenciji, koristi milion i 650 hiljada građana. Međutim, zabrinjava što samo trideset hiljada korisnika socijalne pomoći uspe da ih iskoristi. Oni ne mogu da plate račune mesec za mesec, što je osnovni uslov za popust.
Najsiromašna domaćinstva uglavnom i ne troše više od 350 kilovat-sati struje mesečno i mogla bi da imaju popust i do 16 odsto. Međutim, od novca koji dobijaju od socijalnog ne mogu da plate i struju.
"Veoma često taj ukupan dug prevazilazi materijalne mogućnosti porodice i njima te subvencije praktično ništa ne znače, jer ne spadaju u grupu redovnih platiša", kaže Suzana Paunović iz Ministarstva rada i socijalne politike.
Olakšice bi moglo da ima oko 75 hiljada porodica koje primaju socijalnu pomoć, ali samo 30 hiljada uspe da ih dobije, dok se ostalima samo nagomilava dug. Na preporuku Vlade najugroženijima EPS daje još jednu mogućnost kako bi ponovo ostvarili pravo na popust.
"Oni sada mogu da novom odlukom o popustima izmire stare obaveze. Dakle, da plate poslednji račun, i time će dobiti ponovo pravo na popust", kaže Životije Jovanović, direktor Direkcije za distribuciju EPS-a.
U Srbiji je, prema zvaničnoj statistici, siromašnih oko 800 hiljada. U Ministarstvu rada i socijalne politike kažu da pomoć traže i druga domaćinstva.
"Tu su veoma često i porodice koje koriste dečji dodatak, neke druge subvencije od države, ali i stari, samačka staračka domaćinstva, primaoci najnižih penzija, nezaposleni građani", kaže Suzana Paunović.
Svakog meseca, EPS za popuste izdvoji milijardu dinara. Građanima su olakšice dragocene.
Iako je naplata poboljšana, u "Elektroprivredi" podsećaju da dugovanja za struju premašuju 73 milijarde dinara, a da samo domaćinstva duguju 39 milijardi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар