Читај ми!

Kriza ujedinila region

Srpske investicije u zemljama bivše SFRJ u poslednjih deset godina premašile su milijardu 200 miliona evra. Kriza je ujedinila region, tenzije su smanjene i pripremljen je teren za ulaganja, kažu poslovni ljudi.

U poslednjih deset godina, srpske investicije u zemljama bivše SFRJ premašile su milijardu 200 miliona evra. Srbija je najviše uložila u Bosni i Hercegovini, 820 miliona evra, a najmanje u Hrvatskoj, manje od 40 miliona evra.

Stručnjaci procenjuju da konačno dolazi do otvaranja, pre svega, hrvatskog i slovenačkog tržišta i očekuju porast domaćih ulaganja u okruženju.

Nesrazmera u investicijama je velika. Dok je u poslednjih deset godina Slovenija u Srbiji uložila milijardu i po evra i registrovala 400 firmi, srpske investicije u Sloveniji su petnaest puta manje.

Hrvatske kompanije uložile su u Srbiji 500 miliona evra, a srpske u Hrvatskoj trinaest puta manje. Bolji rezultat u ulaganju Srbija ima sa Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom - sa uloženih 820, 230 i 40 miliona evra.

Kriza je ujedinila region, tenzije su smanjene, a političari su doprineli da se pripremi teren za ulaganja, kažu poslovni ljudi iz Srbije.

Predsednik "Aj-Ti-Em grupe" Toplica Spasojević kaže da je sada kriza osnovni faktor koji je dramatično promenio okruženje svih nas, pa i u tim zemljama koje stoje bolje od nas.

Prema njegovim rečima, i te zemlje su shvatile da nezaposlenost može da se reši samo stranim direktnim investicijama, tako da su i srpske investicije dobrodošle, jer donose zapošljavanje i rast.

Usporena tranzicija

U tranziciji za Hrvatskom i Slovenijom kasnimo više od deset godina. To je glavni razlog što je Srbija manje investirala u zemljama regiona, nego one u Srbiji, kažu u Republičkoj privrednoj komori.

Potpredsednik Privredne komore Srbije Mihailo Vesović rekao je da se polako stvaraju uslovi da negde 20,30 srpskih privatnih kompanija zaista investira pre svega u region, a zatim i šire.

"To će doprineti boljem ukupnom plasmanu srpske robe na tim tržištima. I veliki broj dobavljača ovih kompanija će dobiti priliku", naveo je Vesović.

U Srbiji postoje preduzeća koja imaju šta da ponude, a postepeno otvaranje, pre svega hrvatskog i slovenačkog tržišta, ohrabruje.

Goran Nikolić iz Centra za novu politiku kaže da ono što ne treba smetnuti s uma jeste to da je Srbija, ipak, zemlja gladna kapitala i da joj treba, pre svega, priliv stranih direktnih investicija.

"Ono što se dešava u poslednje vreme, a to je dolazak značajnog broja kompanija posebno u elektro i tekstilnom sektoru je ohrabrujuće i treba ga podsticati", navodi Nikolić.

Privrednici sa nestrpljenjem očekuju početak rada Razvojne banke. Trebalo bi da počne da radi od Nove godine. Podržavaće izvozne poslove domaćih kompanija i tako pomoći daljem širenju srpskih preduzeća u regionu.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 27. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње