Читај ми!

Francuzi žele da grade metro

Francuska kompanija "Alstom" zainteresovana za izgradnju metroa u Beogradu. Francuska i Italija mogle bi da Srbiji daju kredite povoljnije od onih kod međunarodnih banaka, poručuju iz te kompanije.

Kompanija za izgradnju metroa "Alstom" zainteresovana je za izgradnju metroa u Beogradu i zajedno sa jednom italijanskom firmom lobira da Francuska i Italija povoljnim kreditima za Srbiju zatvore finansijsku konstrukciju tog projekta, ističu u francuskoj kompaniji.

Izvršni direktor sektora "Alstoma" za saobraćaj, zadužen za jugoistočnu Evropu, Eriberto Diarte navodi da je ta kompanija sposobna da projekat izgradnje metroa izvede od početka do kraja i dodaje da je "ideja o beogradskom metrou" u ovom trenutku najbliža svom ostvarenju i da za nju postoji politička volja.

Podsetio je da je Francuska, na osnovu Sporazuma o strateškom partnerstvu sa Srbijom, donirala tri miliona evra za izradu studije izvodljivosti za metro, koja bi mogla biti završena do kraja godine.

Diarte kaže da se radi detaljan plan prve linije beogradskog metroa od Ustaničke do Tvorničke u Zemunu, u dužini od 15 kilometara.

Prema njegovim rečima, izgradnja jednog kilometra takozvanog lakog metroa, kakav bi se gradio u Beogradu, košta između 26 i 27 miliona evra. Za izgradnju prve linije bilo bi, prema njegovim procenama, potrebno između 400 i 700 miliona evra.

Inače, procene su da bi Beogradu bile potrebne tri linije metroa, za koje bi bilo potrebno oko dve milijarde evra.

O ceni za prvu liniju će se pregovarati kada bude završen idejni projekat, i ona zavisi od raznih okolnosti, od dužine gradnje, načina kreditiranja i drugih, ali Diarte procenjuje da bi najjeftinija cena mogla biti oko 500 miliona evra.

Od trenutka potpisivanja sporazuma o gradnji, što bi se moglo očekivati na proleće 2012. godine, metro bi mogao biti izgrađen u roku od tri godine.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи