MMF nudi novi aranžman

Srbiji ponuđen novi aranžman sa MMF-om na mnogo duži rok sa novim elementima reformi javnog sektora ili produžetak postojećeg za devet meseci. Premijer za novi aranžman sa MMF-om "iz predostrožnosti".

Misija Međunarodnog monetarnog fonda ponudila je srpskom pregovaračkom timu da se postojeći aranžman produži za devet meseci ili da se sklopi novi aranžman na mnogo duži rok, rečeno je agenciji Tanjug u pregovaračkom timu.

Aranžman bi bio sa novim elementima reformi javnog sektora, a sporazum sa MMF-om ostao bi obaveza i za narednu Vladu Srbije.

MMF u razgovorima, u okviru sedme revizije aranžmana, i dalje insistira na nastavku reformi penzionih zakona i strukturnim reformama u javnim preduzećima, rečeno je Tanjugu.

Takođe, MMF je ponovio da se ne sme povećavati javna potrošnja, što bi dovelo do probijanja budžetskih okvira za 2011. godinu i upozorio da se mora voditi računa da zaposleni sa najnižim primanjima ne smeju više biti žrtve reformi, jer su dovedeni do donje granice izdržljivosti.

Posle nekoliko susreta ove nedelje, zvaničnici Vlade Srbije u načelu su se založili za nastavak saradnje sa MMF-om, a guverner Dejan Šoškić smatra da bi trebalo sklopiti aranžman iz predostrožnosti, bez dodatnog zaduživanja.

To bi konkretno značilo da bi Srbija od Fonda dobijala savetodavnu pomoć, ali će Misija MMF-a stalno nadgledati makroekonomska kretanja u zemlji.

Srbija je od maja 2009. godine povukla 1,51 milijardu evra iako ih nije u celosti potrošila, a ceo aranžman koji ističe u aprilu ove godine vredan je oko 2,87 milijardi evra.

Predstavnici Misije MMF-a su u razgovorima sa srpskim zvaničnicima i reprezentativnim sindikatima prosvete, pravosuđa i javne uprave ukazali da reforme javnog sektora nisu sprovedene, postoji višak zaposlenih, budžetska sredstva se troše neracionalno i da je neophodna njihova stroža kontrola.

Na početku dvonedeljnih razgovora, Vlada Srbije i Misija MMF-a su u ponedeljak, 14. februara, zajednički ocenili da su do sada sve revizije bile uspešne i da je neophodno uspostavljanje čvrste fiskalne discipline.

Zajednička ocena je i da povećanje zarada zaposlenih u Srbiji mora biti u skladu sa dogovorenom budžetskom i ukupnom ekonomskom politikom zemlje.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи