Šansa u vojnoj industriji

Fabrike vojne industrije uspele da obnove proizvodnju i vrate se na međunarodno tržište, uprkos šteti pretrpljenoj zbog sankcija i NATO bombardovanja. Iako očekuju još novih poslova i dalje povećanje izvoza, neophodna su dodatna ulaganja u modernizaciju i povećanje bezbednosti proizvodnje.

Srpski proizvođači i izvoznici oružja, koji su prošle godine zabeležili značajan porast proizvodnje i izvoza, pripremaju se za Sajam naoružanja "Partner 2011", koji će u junu okupiti oko 100 izlagača. Iako očekuju još novih poslova i dalje povećanje izvoza, neophodno je još mnogo uložiti u modernizaciju i povećanje bezbednosti proizvodnje.

I pored rušenja u NATO bombardovanju i sankcija zbog nedozvoljenog izvoza oružja, srpske vojne fabrike uspele su da obnove proizvodnju i da se vrate se na međunarodno tržište. Osvojeni su novi proizvodi i nova tržišta, i to uz zeleno svetlo Sjedinjenih Američkih Država, a izvoz je čak 90 odsto proizvodnje.

Rade Gromović, generalni direktor "Zastava oružja", kaže da je, u poslednje četiri godine, najveći izvoz ostvaren u zemlje koje kontrolišu snage mirovnih misija, pre svega Irak i Avganistan, i to posredstvom američkih firmi.

"Izvozi se streljačko naoružanje, automatske puške, mitraljezi. Pištolj "ce-ze 99" je, u količini od 20.000 primeraka, izvezen u Irak", kaže Gromović.

Izvoz vredan milijardu i 200 miliona dolara

U poslednje tri godine ugovoren je izvoz naoružanja i vojne opreme vredan milijardu i 200 miliona dolara, a od toga su do sada realizovani poslovi za 750 miliona dolara.

"Taj prihod ide u fabrike odbrambene industrije, ide u javna preduzeća. Profit javnog preduzeća je opredeljen onako kako ga Ministarstvo finansija opredeljuje, 50 posto za državu u dalje investicije, a 50 posto popunjava budžetske rupe", navodi pomoćnik ministra odbrane Ilija Pilipović.

"Oko 50 odsto, koji nam po odluci Ministarstva finansija preostaju, ulaže se u razvoj i obnovu tehnoloških kapaciteta. To, ni slučajno, nisu dovoljna sredstva a da bi se napravio očekivani tehnološki skok. Potrebna su značajno veća ulaganja, sem ovih koje iz tekućih poslova iz sopstvenog finansijskog potencijala investiramo", ističe Nenad Miloradović, pomoćnik generalnog direktora "Jugoimport SDPR-a".

U sedam fabrika namenske industrije zaposleno je oko 9.000 ljudi. Od 2007. godine u penziju je otišlo oko 2.000, ali je zaposleno 3.000 novih radnika, što je izmenilo kvalifikacionu i starosnu strukturu zaposlenih.

Direktor "Slobode" Čačak Zoran Stefanović, očekuje ulaganje u opremu i povećanja kapaciteta od sedam miliona evra.

"Biće povećana automatizacija procesa. Uvođenjem novih sistema protivpožarne zaštite će se bitno smanjiti rizici od vanrednih događaja", kaže Stefanović.

Procenjuje se da u modernizaciju fabrika u naredne tri godine treba uložiti 45 miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње