Manje marže za bolji standard

Srpska udruženja potrošača apeluju na trgovce da smanje marže. Ukoliko nema drugog načina za smirivanje cena, postoji mogućnost administrativnog ograničavanja marži radi očuvanja standarda građana, kažu u Ministarstvu trgovine.

"Marže na pojedine proizvode u Srbiji veće su od 30 odsto. Ulje je jeftinije u Nemačkoj nego kod nas", kažu u niškom Centru za zaštitu potrošača "Forum".

"Marže se prosečno u svetu kreću 10 do 15 odsto. Kod nas je to znatno iznad toga. Do ovih visokih marži dolazi zbog nedostatka konkurencije. Na našem tržištu ne postoji prava konkurencija trgovaca prehrambenim proizvodima", kaže Jovan Jovanović, predsednik Centra za zaštitu potrošača "Forum".

Mnogi trgovci već su podigli i cene južnog voća, iako do najavljenog povećanja PDV-a još nije došlo. U Udruženju potrošača kažu da su opravdana jedino poskupljenja cigareta, zbog većih akciza, i pozivaju na bojkot proizvoda čije cene najviše rastu ili ih povremeno nema na tržištu.

"Prosečan srpski potrošač, nažalost, već je odavno počeo svoj bojkot, jer nema čime da priušti sebi kupovinu osnovnih životnih namirnica", rekao je Zoran Nikolić iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.

U Ministarstvu trgovine kažu da se marže u Srbiji kreću oko 22 odsto, što je od dva do četiri odsto više od proseka Evropske unije. Marža na hleb prošle godine ograničena je na devet odsto.

"Svako ko u ovom trenutku koriguje cene svojih proizvoda na gore, a to nije posledica PDV-a ili akciza, suštinski se ponaša nekorektno i prema potrošaču, ali i prema ukupnoj ekonomskoj situaciji, budući da je kupovna moć na niskom nivou", rekao je ministar trgovine Slobodan Milosavljević.

Poređenje cena osnovnih proizvoda sa zemljama u regionu pokazuje da Srbija nije najskuplja u svim kategorijama. Tako je mleko najskuplje u Sloveniji - 0,92 evra, a najjeftinije plaćaju Bosanci - 70 evrocenti. Ulje je najskuplje u Hrvatskoj 1,76 evra, u Srbiji je 1,33.

Brašno najmanje košta u Sloveniji, nepunih 40 evrocenti, dok je u Bosni najskuplje, 0,72 evra. Najskuplji puter kupuje se u Podgorici, 1,5, najmanje košta u Sarajevu, tek nešto više od evra.

Treba, međutim, imati u vidu da je, u poređenju sa tim zemljama, prosečna plata u Srbiji najmanja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње