Bez predvidljivih uslova poslovanja

Srbiji potrebni predividljivi uslovi poslovanja kao preduslov za stabilan sistem u kome poslodavci mogu da planiraju svoje poslove na period od minimum pet godina, rekao predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin izjavio je da su predividljivi uslovi poslovanja osnovni preduslov za stabilan okvir u kome poslodavci i privredni subjekti mogu da planiraju svoje poslove na period od minimum pet godina.

Na pitanje da li će u prvom kvartalu sledeće godine vrednost evra dostići 120 dinara, Bugarin je odgovorio da to ne bi mogao da potvrdi sa velikom verovatnoćom, ali da bi to, ako bi se dogodilo, značilo problem po sveukupnu srpsku privredu.

"U Srbiji faktički postoji takozvani dvovalutni sistem i plivajući kurs dinara", rekao je Bugarin u Dnevniku RTS-a, navodeći da je za privredu pogubna nemogućnost predvidljivog okvira dinara.

Bugarin je objasnio da bi se, u tom slučaju, poslovanje planiralo sa negativnim kalkulacijama i onda bi se dogodilo ono što se dešavalo u prethodnom periodu - da nema investicija, ni razvoja, da je ukupan obim proizvodnje manji i da je veći nivo nezaposlenosti.

Kriza odnela i plan

Predsednik PKS smatra da je Srbija, u periodu krize, propustila šansu da redefiniše strategiju privrednog rasta razvoja, koja se sve vreme zasnivala na povećanoj potrošnji, umesto da se zasnivala na povećanju rasta industrije i povećanju rasta proizvodnje namenjene izvozu.

Prema njegovim rečima, u toku prošle i ove godine nije urađena giljotina i sveukupna reforma propisa, niti su smanjeni administrativni troškovi poslovanja.

"Očekivana poreska reforma mora biti mnogo stimulativnija za sve privredne subjekte i veći nivo izloženosti banaka prema privrednim subjektima", rekao je Bugarin.

Predsednik Privredne komore rekao je da je model rasta koji je Vlada Srbije definisala od 2011. do 2020. za neke nerealan, jer se u reindustrijalizaciju, u povećanje industrijske proizvodnje planira uložiti jedan odsto BDP-a i da je u tom delu nesrazmerna sa rastom industrijske proizvodnje od 6,9 odsto.

Ove godine BDP će imati rast između 1,6 i 1,8 odsto, ali je nedovoljan i neujednačen, rekao je Bugarin, navodeći da udeo industrijske proizvodnje, u ukupnom BDP-u srpske privrede, sada iznosi 17, 4 odsto.

Prema njegovim rečima, za sledeću godinu potreban je novi koncept redefinisanja strategije koji ima za cilj povećanje proizvodnje i investicija u proizvodnji, a koji se ne bi zasnivao na potrošnji.

Bugarin je naveo da su ove godine strane direktne investicije iznosile oko 595 miliona dolara, što je nedovoljno i da je za nove grinfild investicije potrebno da ono što se zacrta i uradi, da bi u to poverovali domaći i inostrani partneri koji planiraju da ulože u Srbiju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 17. септембар 2024.
11° C

Коментари

Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Sažeto od Amazon produkcije
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Odlicna serija
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи