Internet za brži privredni rast

Širokopojasni Internet je prioritet Srbije, jer omogućava bolju konkurentnost i kvalitetniji život građana, izjavila ministarka Jasna Matić. Povećanje pristupa Internetu može da ubrza privredni rast skoro 1,4 odsto.

Ministarka za telekomunikacije Srbije Jasna Matić izjavila je da širokopojasni pristup Internetu i elektronskim komunikacijama treba da budu prioritet Srbije, jer će omogućiti zemlji da postane konkurentnija, a građanima kvalitetniji život.

"Evropska unija u širokopojasnom Internetu vidi mogućnost za izlazak iz ekonomske krize, unapređenje i održanje svoje konkurentske pozicije na svetskom tržištu, a i za nas je to ključno pitanje", rekla je Matićeva na otvaranju 18. telekomunikacionog foruma "Telfor 2010" u Beogradu.

Uvođenje širokopojasnog pristupa Internetu će, prema rečima ministarke, uticati i na unapređenje kvaliteta života sa aspekta regionalnog razvoja, unapređenja rada javne administracije, smanjenja korupcije i poboljšanje usluga školstva, zdravstva i sudstva.

Matićeva je rekla da je Evropska unija definisala oblasti koje treba da podstaknu izgradnju širokopojasne infrastrukture, navodeći da će Srbija, takođe, imati pristup tim sredstvima, a što brže zemlja bude napredovala ka EU, to će iznos novca biti veći.

U 2010. godini, Srbija je dobila 20 miliona evra bespovratnih sredstava EU u okviru IPA projekata za razvoj informacionog društva i digitalizaciju televizije.

Razvoj Interneta ubrzava ekonomski razvoj

Prema podacima Republičke agencije za elektronske komunikacije (RATEL), prihod tržišta telekomunikacija u Srbiji, koje zapošljava 60.000 ljudi i učestvuje u bruto domaćem proizvodu zemlje sa pet odsto, u 2009. godini bio je 1,5 milijardi evra.

U sektor širokopojasnog pristupa Internetu u Srbiji u 2009. godini uloženo je 284 miliona evra, navode iz RATEL-a i ističu da ulaganje u širokopojasni pristup doprinosi rastu privrede.

Povećanje pristupa širokopojasnom Internetu za deset odsto, ubrzava privredni rast za 1,38 odsto.

U RATEL-u očekuju i povećanje indeksa razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija u Srbiji sa 4,2 na 4,8 poena, što bi značilo da će zemlja u izveštaju za 2009. godinu biti rangirana ispod 50. mesta, među više od 150 država.

Na konferenciji "Telfor 2010" učestvuje 2.000 stručnjaka, kompanija i institucija koje se bave telekomunikacijama i informacionim tehnologijama, a prijavljeno je 400 naučnih radova 800 autora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 26. новембар 2024.
17° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње