Zlato na Crnom vrhu

Kanadska kompanija "Avala risorsiz" pronašla zlato u bušotini na Jasikovu. Zbog velikog interesovanja stranih investitora za rudarska istraživanja u Srbiji, iz Vlade najavljuju novi Zakon o rudarstvu.

Stotinu godina, koliko se rudari u borskom kraju, priča se i da na Crnom vrhu ima zlata. To je nedavno potvrđeno, kada je kanadska kompanija "Avala risorsiz" tamo pronašla najtraženiji plemeniti metal.

Uprkos surovoj klimi, Kanađani, na Crnom vrhu, već pet godina, tragaju za rezervama zlata i bakra. Imaju koncesiju za Čoka kurugu i 12 lokacija za istraživanje na zapadnim obroncima planine.

"Na jednom od naših istražnih prostora na Jasikovu, u jednoj bušotini našli smo zlato. Realizovani interval dugačak je 52 metra sa srednjim sadržajem 4,3 grama zlata", rekao je Nikola Savić iz kompanije "Avala risorsiz".

Na tom prostoru, odmah su otvorili još dve bušotine čije rezultate čekaju. Ako se pokaže da zlata ima, planiraju da otvore rudnik.

"Prema sadašnjem Zakonu o geološkim istraživanjima, onog momenta kada dobijemo rudne rezerve, mi automatski stičemo pravo da radimo eksploataciju na tom istražnom prostoru", rekao je Savić.

Rudarske koncesije i istraživanja su velika šansa, jer donose korist i državi i lokalnoj samoupravi, zato u Ministarstvu energetike pripremaju novi Zakon o rudarstvu.

"Novi zakon bi obezbedio jasan način kako da se dođe do istražnog prava, a ne samo, što bi rekli, staviti šapu na prostor", rekao je Zlatko Dragosavljević iz Ministarstva energetike.

Stručnjaci insistiraju na naknadama

Prema Dragosavljevićevim rečima, na taj način će se stvoriti mnogo bolji investicioni ambijent. Zakon će urediti proces, od istraživanja do otvaranja i zatvaranja rudnika. Stručnjaci insistiraju na naknadama.

"Taj zakon mora da ima punu reviziju nadoknada koje se plaćaju za korišćenje mineralnih sirovina i mora da sadrži intenzitet korišćenja tih sirovina", kaže Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku.

Ona ističe da je zakon važan i zbog toga da bi mineralne sirovine, u dužem vremenskom periodu, bile sačuvane, odnosno racionalno korišćene.

Nadležni ističu da se novi zakon i priprema kako bi Srbija zaštitila svoje interese.

Srbija sada ima jednu rudarsku koncesiju i 130 istražnih polja. Nema dovoljno tačnih podataka o rudnim rezervama. Pored zlata i bakra, stranci se interesuju za olovo, cink i litijum.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 27. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње