Struja sa Drine

Za pet godina, na reci Drini, planirana izgradnja sedam hidroeletrana. Na projektu rade elektroprivrede Srbije i Republike Srpske, u saradnji sa Italijom. Drina je na evropskoj mapi obeležena kao reka sa najvećim hidropotencijalom za dobijanje čiste energije.

Izgradnja sedam hidroeletrana na reci Drini planirana je u narednih pet godina. Na projektu vrednom milijardu i 200 miliona dinara, a u saradnji sa Italijom, zajednički rade elektroprivrede Srbije i Republike Srpske.

U Vladi Italije kažu da se tim poslom ispunjavaju i zahtevi Evropske unije, jer za deceniju zemlje moraju imati petinu struje iz obnovljivih izvora.

Drina je na evropskoj mapi obeležena kao reka sa najvećim hidropotencijalom za dobijanje čiste energije. Italijanska strana navodi da su evropske zemlje zaiteresovane za uvoz struje sa Balkana i da su zeleni kilovati sa Drine izvozna šansa za Srbiju i Republiku Srpsku.

"Plan koji je Italija, kao i ostale zemlje Evropske unije predala Evropskoj komisiji 30. juna ove godine predviđa da devet teravat-časova struje godišnje dolazi upravao sa Balkana", rekao je Stefano Salja iz Ministarstva ekonomije Italije.

To je trećina sadašnje proizvodnje struje u Srbiji. Četiri hidrocentrale, "Buk Bjela", "Foča", "Paunci" i "Sutjeska" planirane su na gornjem slivu reke.

Direktorka Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić kaže da su se ovi projekti pokazali kao ekonomski opravdani i izvodljivi.

"Elektroprivreda Republike Srpske je trenutno objavila javni poziv za izbor strateškog partnera koji će zajedno sa nama i Elektroprivredom Srbije raditi na izgradnji tog projekta", rekla je Milekićeva.

Dve elektroprivrede potpisale su i Ugovor o izradi tehničke dokumetacije za još tri hidroelektrane, na srednjoj Drini, od Bajine Bašte do Zvornika, snage 300 megavata.

"Nadam se da će biznis logika prevladati političku praksu, pa će biti moguća forma većeg kompanijskog udruživanja u regionu, kako bi povećali konkurentnost na budućem evropskom tržištu", rekao je direktor EPS-a Dragomir Marković.

U prisustvu ministara energetike Srbije i Republike Srpske, predstavnika italijanske Vlade i dve domaće privatne firme, "Interkomerc" i "Best enerdži", potpisale su sa italijanskim "Sećijem" sporazum o izgradnji malih hidrocentrala na rekama u Srbiji.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 26. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње