Od "pande" do "mečke"

Dok mnogi evropski i američki bogataši stežu svoj kaiš, novopečeni dolarski milioneri i milijarderi u Kini - kupuju luksuznu robu, ne pitajući za cenu.

Poznato je da i u vreme krize, luksuzna roba ima svoje kupce. Ipak, spori oporavak svetske privrede i evropska dužnička kriza, naterali su bogatu klijentelu u Evropi i Americi da, kao i srednja klasa, stegne kaiš.

Zato se proizvođači luksuzne robe sve više orijentišu na tržište Dalekog istoka, pre svega Kine, čija će privreda ove godine ostvariti rast od 10,5 odsto.

U zemlji osmeha, sve je više bogataša, gladnih svega što galantna evropska i američka klijentela više ne može da priušti. Novopečeni dolarski milioneri i milijarderi u Kini kupuju luksuznu robu, ne pitajući za cenu.

Kinezi koji basnoslovno zarađuju su sve mlađi, pa tako prosečan kupac "mercedesa" u Kini ima 39 godina, dok onaj u Americi, za luksuzni nemački automobil mora da radi još 14 godina.

Godišnje, Kinezi na luksuzne automobile, nakit, odeću, umetnine i putovanja potroše više od devet milijardi evra.

Luksuzne prodavnice u Kini, uglavnom su u Pekingu i Šangaju. To bi uskoro moglo da se promeni, jer suprotno očekivanju, većina novopečenih kineskih bogataša nije i u najbogatijim kineskim gradovima.

"Velike svetske kompanije greše što prednost daju Pekingu i Šangaju, misleći da je tu najbogatija klijentela. Najveći privredni rast zapravo imaju Šengdu, Harbin, Dalian. U tim gradovima plate i broj milijardera brzo rastu", rekao je analitičar Šaun Rien.

Samo nedostatak slobodnog vremena za trošenje novca preti da zaseni prepoznatljiv osmeh na licima nove generacije kineskih preduzetnika. Njihov poslovni duh pred vladu u Pekingu vraća stari izazov - kako sprečiti naduvavanje i pucanje balona ekonomskog rasta, koji može da izazove rast inflacije i nezaposlenosti.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 27. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи