subota, 17.01.2015, 19:30 -> 20:56
Nova nada za drvnu industriju
Srbija je nekada bila značajan proizvođač nameštaja, ali se danas broj aktivnih preduzeća i zaposlenih stalno smanjuje. Primarni proizvod je rezana građa, a manje nameštaj. Samo u Novoj Varoši ima oko 160 pilana i fabrika nameštaja, od kojih većina ne radi ili radi smanjenim kapacitetom.
Drva za industrijsku preradu ima dovoljno, veliki potencijal za širenje posla postoji, ali je para sve manje. Jedan od vlasnika pilane koja mesečno preradi 250 kubika drveta, sada razmišlja da je proda.
"Može da se radi, još uvek, ali moglo bi i bolje", kaže Vuk Šaponjić vlasnik pilane "Akmačići" iz Nove Varoši.
Nova Varoš je bila poznata i po "Inovi", koja je proizvodila nameštaj od punog drveta i u kojoj je radilo 600 ljudi.
"Pre sedam godina ona je odvedena u stečaj i privatizovana, a nama bi bilo od izuzetnog značaja da takav jedan kapacitet bude prodat i da se nađe strateški partner koji bi pokrenuo proizvodnju", objašnjava predsednik Opštine Nova Varoš Dimitrije Paunović.
Dobre vesti za vlasnike pilana stižu iz Italije.
"Ideja je da ponudimo naše proizvode i poluproizvode njima ili da oni otvarajući neka svoja predstavništva ili kupujući devastirane fabrike ožive drvnu industriju Srbije. Do sada smo imali nekoliko upita italijanskih firmi da kupe pilane u Srbiji", kaže šef beogradskog deska "Federlegno Aredo" Branka Bošnjak.
Posle 135 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i Italije, ta zemlja je među pet najvećih investitora u našoj zemlji.
"Srbiju smo prepoznali kao poslovno najzanimljiviju destinaciju u regionu. Želimo da investiramo u vašu drvnu industriju, inoviramo mašine i opremu i da se uključimo u privatizacije pilana. Zato smo i otvorili desk u Beogradu da bismo se upoznali sa vašim tržištem", kaže internacionalni menadžer "Federlegna Areda" Roberto Cuneo.
Zoran Malić iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija objašnjava da je Srbiji neophodna italijanska tehnologija kojom oni raspolažu.
"Potrebno nam je da dođu italijanske kompanije da ovde prave zajedničku proizvodnju radi izvoza i nastupa na tržištima zemalja pre svega onih sa kojima imamo sporazum o slobodnoj trgovini", kaže Zoran Malić iz Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija.
Italijanskim kompanijama je ponuđeno da ulažu u drvnu industriju i na jugu zemlje gde, s obzirom na to da je reč o manje razvijenim područjima, država daje posebne olakšice.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 7
Pošalji komentarZakonom ograniciti secu suma
I uvesti obavezu o obaveznom posumljavanju isecenih povrsina.Sva Prirodna bogatstva,bez obzira na stepen privatizacije,da budu zakonski zasticena od preterane eksploatacije,i izvoza sirovina,i polufabrikata,zbog male koristi,a velike stete.
medvedja usluga
Pa da nasu sumu secite to je jos ostalo ne unisteno posecite svu sumu pa odite kuci za italiju zna te vi sta radite
cuvati
Drvna industrija je nasa sansa, ali isto moramo razmisljati i o posumljavanju. A bolje da nase firme proizvode namestaj, nego da uvozimo los i placamo trgovcima mnogo vise. Nadlezni neka samo vide koliko se trgovci ugradjuju, a njima i ne ide u prilog da se kod nas pravi namestaj.
Drvna industrija u povoju
Razvoj drvne industrije u Srbiji će biti moguć ako se reše sledeći problemi. Prvo, da se utvrdi jasna stanje u privatnim šumama, odnosno da se utvrdi kolika je drvna zapremina, da se naprave udruženja privatnih šumovlasnika i da se nakon toga omogući jasan i siguran plasman drvne sirovine iz privatnih šuma. Ovo govorim jer privatne šume nisu uređene a čine oko 50% od ukupne površine šuma Srbije. Drugo, da se onemogući monopolistički položaj Srbijašuma, jer sve dok oni budu diktirali cenu sirovine i slobodnom pogodmom ugovarali poslove oko prodaje trupaca tu nema nikakvog razgovora o razvoju drvne industrije. Jer zna se dobro šta se krije iza prodaje slobodnom pogodnom.
spas
Mora se sacuvati nasa drvna industrija, mi smo proizvodili najkvalitetniji namestaj, i svi koji su odgovorni za propadanje ti firmi i politicka prepucavanja moraju krivicno odgovarati. Simpo je svuda bio priznat a sad ne moze da opstane, samo zbog loseg vodjenja i mesanja izgleda politike u ekonomiju.
pilana
Imam pilanu kako da stupim u kontakt sa italijanima, i da saradjujem i prosirim kapacitete.I konacno da drzava shvati da nam propada drvna industrija, a uvozimo sve i svasta. Sve mozemo mi da napravimo i proizvedemo.
dolicno
Divna vest, neka dodju i do Vranja da Simpo ozive, a nasa vlast neka smanji birokratiju.