Читај ми!

Šta donosi plaćanje mobilnim telefonom

Novim sistemom plaćanja mobilni operateri polako preuzimaju deo posla od banaka. Plaćanje putem mobilnog telefona štedi vreme i novac, a za uspostavljanje novog načina plaćanja potrebne promene infrastrukture, ali i zakonskih propisa.

Plaćanja koja su donedavno obavljale isključivo banke polako preuzimaju mobilni operateri. Mobilni operateri u borbi za nove klijente šire ponudu i preuzimaju posao banaka. U regionu se te usluge već nude u Makedoniji, a u pripremi su u Srbiji i Hrvatskoj. Prepreke za uspostavljanje novog, bržeg i lakšeg načina plaćanja nisu samo u infrastrukturi, već i u zakonskim rešenjima, kažu stručnjaci.

Jedna od banaka iz Skoplja zajedno sa lokalnim mobilnim operaterom omogućava plaćanja mobilnim telefonom na 5.000 prodajnih mesta u Makedoniji.

Ideja je da se efikasnošću usluge i malom provizijom privuku mlađi klijenti koji se inače ne odvajaju od mobilnih telefona. U projekat je za početak uloženo 100.000 evra.

Đorđe Jančevski iz "NLB tutunske banke" iz Skoplja kaže da je u toj banci provizija za trgovce maksimalno 1,2 posto, a da je "Telekom" poslovao po nižoj, jer je hteo da promoviše svoj proizvod.

"Maksimalna plaćanja su sada 50 evra, a proviziija je 0,9 odsto", kaže Jančevski.

U Srbiji građani mobilnim telefonom već plaćaju komunalne usluge, šalju novac, kupuju u pedesetak internet prodavnica, a mogu i da naruče dokumenta od državne uprave.

Jedan od mobilnih operatera kupovinom privatne banke omogućiće sledeće godine napredne usluge plaćanja u zemlji. Kažu da su u razvoj mobilnog bankarstva za početak uložili 40 miliona evra.

U "Telenoru" kažu da će neki od tih servisa biti veoma inovativni, pa nošenje novčanika neće biti potrebno, već će korisniku sve biti dostupno u mobilnom telefonu.

"Dakle, da može jednim klikom ili jednim prinošenjem telefona platnom terminalu da izvrši transakciju", objašnjava Marko Carević, menadžer finansijskih usluga u "Telenoru".

Za plaćanje preko mobilnog telefona potrebna je i promena infrastrukture, tj. nadgradnja postojećih POS terminala ili kupovina novih. Neophodne su i promene nekih zakona, kažu stručnjaci.

Miodrag Mirčetić iz "Aseko Sia" ističe da delovi zakona koji se tiču, na primer, trgovine ili krivičnog postupka, praktično ne poznaju kategoriju elektronskog dokumenta i elektronskog potpisa, iako, podseća Mirčetić, Srbija ima zakon o elektronskom dokumentu i elektronskom potpisu.

Da bismo nesmetano razvijali nove sisteme plaćanja, koji olakšavaju život građanima i privlače strane investitore, moramo pozitivne zakone iz informaciono-komunikacionih oblasti da ugradimo u sve ostale zakone.

U Srbiji trenutno oko 50 hiljada građana koristi mobilno plaćanje, ali se očekuje da sledeće godine, sa ponudom novih usluga, taj broj bude mnogo veći.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 20. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње