Читај ми!

Dobrim projektima do fondova EU

Novac iz pretpristupnih fondova EU često se koristi na način koji je građanima manje vidljiv. Sredstva iz Unije najuočljivija su kada se ulože u projekat lokalne samouprave. Novac dobijaju samo kvalitetni predlozi, a trošenje se rigorozno proverava.

Srbiji je svake godine na raspolaganju oko 200 miliona evra iz evropskog budžeta za pomoć na putu ka Evropskoj uniji. Četrdeset odsto tog novca odlazi na izgradnju institucija i pripremu važnih dokumenata i manje je vidljiv građanima. Sredstva iz Unije najuočljivija su kada se ulože u projekat lokalne samouprave, na primer, u renoviranje zgrada, izgradnju deponije ili nabavku vozila za socijalne ustanove.

Evropska unija je u toku sedam godina za Srbiju izdvojila milijardu i četiri stotine miliona evra iz fonda pretpristupne pomoći.

Deo sredstava, dobrim projektima zaslužile su i lokalne samouprave.

Grad Kraljevo je pola miliona evra pomoći iskoristio, između ostalog, da popravi kvalitet života starijih sugrađana, promoviše turističku ponudu i privuče investitore.

Novac dobijaju samo kvalitetni predlozi, trošenje se rigorozno proverava, a zloupotrebe strogo kažnjavaju.

Stručnjaci u kraljevačkoj administraciji kažu da uspešnost projekta podrazumeva posebnu obučenost onih koji će pisati i sprovoditi projekte.

Šefica Službe za upravljanje projektima Mirjana Prodanović smatra da se moraju definisati ciljevi projekata, kao i problemi zajednice koje treba rešiti.

"Ali pored dobro obrazloženog problema, mi moramo da pronađemo mehanizme kako taj problem da suzbijemo, odnosno kako da doprinesemo unapređenju kvaliteta života u našoj zajednici", ocenjuje Prodanović.

Za razliku od Kraljevčana, Novopazarci se ne mogu pohvaliti da su uspešno koristili evropski fond. Tim novih, obrazovanih ljudi, kako očekuju, rešiće deo problema.

Gradonačelnik Novog Pazara Meho Mahmutović navodi da problema nije bilo samo sa ljudima, već i sa projektnom dokumentacijom.

Navodi da Novi Pazar tek od 2011. godine ima uspostavljen katastar nepokretnosti kao svojinsko vlasništvo.

"Imali smo problema sa nedostatkom planske dokumentacije", dodaje Mahmutović.

Prepreka može biti i nedostatak novca, jer 10 do 15 odsto projekata moraju sami da finansiraju. Što ste više uspešnih projekata sproveli, veća je šansa da dobijete novac za sledeći. Opštine u Srbiji nisu jednako osposobljene, kažu u Kancelariji za Evropske integracije.

"One opštine koje učestvuju u programima prekogranične saradnje od 2004. godine, to su one opštine koje se graniče sa državama članicama. Jednostavno imaju mnogo razvijeniji kapacitet u odnosu na, recimo, opštine na zapadu i jugozapadu Srbije", kaže Ognjen Mirić iz Kancelarije za evropske integracije.

Srbija na godišnjem nivou sa Evropskom komisijom pregovara koji će projekti biti finansirani iz fonda pretpristupne pomoći, a svoje predloge mogu dati i lokalne samouprave.

Od tih pregovora zavisi koliko će novca biti na raspolaganju centralnom nivou, a koliko će otići u lokalne sredine.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње