"Vršački vinogradi", kineska berba

Agencija za privatizaciju pokušala kineskoj kompaniji da proda "Vršačke vinograde" za samo 30 odsto od tržišne vrednosti. Mali akcionari se nadaju da će ceo postupak biti poništen. Uprava "Vinograda" želi privatizaciju, ali tako da korist imaju i država i zaposleni.

Iako je početna cena "Vršačkih vinograda" u prvom krugu javnog nadmetanja bila 17,6 miliona evra, kineski konzorcijum "Gunan Nan", koji je bio jedini ponuđač na licitaciji, trebalo je da celokupnu imovinu kupi za svega 5,2 miliona evra.

Sumnja se da je Agencija za privatizaciju, koja zastupa 72 odsto državnog kapitala "Vršačkih vinograda", ceo postupak prodaje prilagodila kineskoj firmi.

Mali akcionari, koji poseduju 28 odsto kapitala, očekuju da će se postupak privatizacije poništiti, zbog niza neregularnosti kao i nerealno niske cene.

"Očekujemo sad da će Ministarstvo policije, Tužilaštvo i Ustavni sud - mi smo apelovali na sve njih - konačno da rade svoj posao i da krenu hapšenja, jer bi samo onda bili zadovoljni, da konačno oni koji su učinili ogromnu štetu svima nama za to i odgovaraju", kaže predsednik sindikata Nezavisnost i mali akcionar Jon Popov.

U "Vršačkim vinogradima" kažu da to što firma ima dugove, nema veze sa postignutom cenom, jer se ne prodaje kapital, već imovina i budući vlasnik ne nasleđuje nijedan dug.

Komercijalni direktor "Vršačkih vinograda" Dejan Nestorov kaže da je bila prodaja putem tendera, odnosno putem prodaje kapitala, onda bismo mogli da pričamo na tu temu.

"U ovom momentu firma se prodaje putem prodaje imovine, kupac ulazi u firmu, uzima svu imovinu, zalihe vina, itd. i nema nikakve obaveze prema bilo kom poveriocu bile to banke, dobavljačima", kaže Nestorov. 

Savet za borbu protiv korupcije sada od Agencije za privatizaciju traži da odgovori na nekoliko pitanja, među kojima i zašto je dala neverovatno kratke rokove za prikupljanje dokumentacije za javno nadmetanje, koje su mogli da ispoštuju samo zainteresovani ponuđači sa poverljivim informacijama. 

Savet traži i odgovor na pitanje zašto je procena imovine i vrednosti obavljena sa podacima za 2012, kada je poznato da je cena zemljišta u Vojvodini porasla više od 100 odsto i zašto je hektar poljoprivrednog zemljišta Vinograda procenjen na 1.800 evra kada je poznato da se cena kreće između 10.000 i 15.000 evra.

Kako RTS saznaje u MUP-u, radna grupa uprave kriminalističke policije već duži period radi na ovom slučaju, a rezultati bi trebalo da budu poznati u septembru.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње