Ista država, različite cene

Isti proizvod u različitim gradovima u Srbiji često ima i drugačiju cenu. Potrošačima nije jasno kako je to moguće, a trgovci ističu da cena zavisi od troškova poslovanja.

Zbog niskog standarda i slabe kupovne moći, trgovci sve pažljivije određuju cene. To je osetljiv posao, jer je ekonomska kriza donela i pad prometa. Ipak, najveći gradovi uglavnom su i najskuplji. Potrošačima je nejasno kako je moguće da isti proizvod različito košta u, na primer, Subotici i Leskovcu.

Što manja radnja, to je veća cena. Ali, dešava se i da identični artikli, istih proizvođača u prodavnicama podjednake veličine istih trgovinskih lanaca u različitim mestima imaju različite cene.

Martina Petrović iz "Delezove" službe za odnose s javnošću objašnjava da razlike proističu iz različitih troškova prilikom formiranja cena.

"Govorimo o troškovima distribucije i skladištenja proizvoda, obrta tog proizvoda u datom mestu, takođe nerazvijenosti ili razvijenosti tog regiona. I na kraju i od troškova održavanja maloprodajnih objekata, odnosno njihovog rentiranja", kaže Martina Petrović.

U trgovinama u zemlji svinjetina je u aprilu bila najskuplja u Leskovcu, više od 480 dinara, a najjeftinija u Sremskoj Mitrovici 75 dinara manje.

Novosađani su za 92 dinara pili najskuplje mleko, Leskovčani najjeftinije i plaćali su ga za trećinu manje. Najskuplje ulje bilo je u Nišu, a najjeftinije u Pančevu sa razlikom od 14 dinara. Novosađani su prašak za veš plaćali 190 dinara a Leskovčani 44 dinara manje.

"Prema poslednjim podacima u martu 2013. godine za prosečnu potrošačku korpu bilo je neophodno izdvojiti jednu i po zaradu.To je za nekih 10 procentnih poena više nego u prethodnoj godini", objašnjava direktor Republičkog zavoda za statistiku Dragan Vukmirović.

Stručnjaci objašnjavaju da zarade i cene u maloprodaji nisu jedini i najvažniji faktor u merenju životnog standarda. Važno učešće imaju i troškovi života. U većim gradovima, i oni su veći.

Ekomomista Goran Nikolić kaže da se veliki trgovinski lanci uglavnom odlučuju da ulažu u velike gradove gde računaju da će imati najveći promet budući da u njima imaju najviše platežno sposobnih ljudi.

"Interesantno da u Srbiji koja je relativno malo tržište trgovci formiraju cene u skladu sa potrebama i ukusima potrošača koji čak mogu biti i regionalno posmatrano različiti", kaže Nikolić.

U potrošačkim organizacijama smatraju da će jedino nova konkurencija u trgovini povećati izbor, oboriti cene i smanjiti regionalne razlike.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
30° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару