Читај ми!

"Telekom" potpuno domaći

Grčka kompanija OTE i zvanično je prestala da bude vlasnik 20 odsto akcija "Telekoma Srbija", koji je prešao u stoprocentno domaće vlasništvo. Kada je reč o "Telekomu", došlo je do zaokreta u donošenju odluka, a to se može očekivati i u politici, rekao predsednik Boris Tadić.

Generalni direktor kompanije "Telekom Srbija" Branko Radujko i predsednik i izvršni direktor grčkog OTE-a Majkl Camas potpisali su dokument o prenosu akcija sa grčke kompanije na "Telekom", uz prisustvo predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Mirka Cvetkovića.

Grčkom operatoru biće isplaćeno 380 miliona evra za 20 odsto koje će u Centralnom registu biti upisane kao vlasništvo "Telekoma Srbija".

Branko Radujko rekao je da je završen veliki posao i za "Telekom" i za OTE i državu i njene građene.

"Kada je u pitanju finansiranje, ovaj posao ne košta poreske obveznike ni budžet ni jedan dinar. Kupoporodajna cena isplaćena je 320 miliona evra iz kredita i 60 miliona evra iz sopstvenih priliva kompanije", rekao je Radujko.

Izvršni direktor OTE-a je rekao da je da je grčka kompanija sa velikom žalošću odlučila da izađe iz "Telekoma Srbije" umesto da investira novi kapital.

"Saradnja proteklih godina je bila izuzetno produktivna jer je zajednički cilj bio da "Telekom" ostane zdrava i postane moderna kompanija koja pruža najsavremenije usluge", rekao je Majkl Camas. 

Otkup grčkog udela u "Telekomu" je kažu dobar posao za sve učesnike, pre svega jer je cena povoljna kad se uporedi s cenom po kojoj je država bila spremna da proda "Telekom".

"Za Republiku Srbiju ova transakcija je važna jer će otkupom 20 odsto akcija biti u mogućnosti da unutar korpusa akcija kojima raspolaže ne postoje akcije koje imaju određena prioritetna prava, kao što je do sada bio slučaj", rekao je Cvetković.

Prema Cvetkovićevim rečima, za građane je važna transakcija jer su se stvorili uslovi da se podele besplatne akcije.

Zaokret u donošenju odluka 

Predsednik Tadić istakao je da je Vlada Srbije donela tešku, ali dobru odluku da odbije neprihvatljive ponude za privatizaciju "Telekoma", a potom i odluku o otkupu njenih akcija, čime su stvoreni uslovi da kompanijom upravalja srpski menadžment, ali i da se za građane obezbede besplatne akcije.

Tadić je istakao da je pre samo 12 meseci "Telekom" planirao da proda deo svojih akcija, a da je sada usledio zaokret u kojem je kompanija otkupila akcije.

"Očekujete zaokrete i u drugim sferama od politike, industrije čelika, poljoprivrede, pa i u pregovorima o EU i Kosovu i Metohiji", rekao je Tadić i naglasio da će "uvek će postojati standardi od kojih nećemo odustajati".

"Telekom" je značajan ne samo za Srbiju već za čitav region jer usluge u domenu telekomunikacija menjaju uslove života i zato je, kaže predsednik, pred Vladom i "Telekomom" odgovornost za razvoj kompanije, za pružanje što jeftinijih i kvalitetnijih usluga građanima.

Dalji razvoj kompanije 

Uoči primopredaje akcija, Branko Radujko je rekao da je kompanija spremna da se fokusira na dalji razvoj, na korisnike, modernizaciju mreže i na unapređenje kvaliteta usluga.

"Bićemo inovativniji i još konkurentniji i samim tim će kompanija, uprkos globalnim događajima, vredeti sve više", rekao je direktor "Telekoma".

Podsetimo da je "Telekom" nastao izdvajanjem iz JP PTT "Srbija" 1997. godine kada je grčkoj kompaniji OTE i "Telekomu Italija" prodato 49 odsto akcija, za oko 1,56 milijardi nemačkih maraka.

Italijani su kupili 29, a Grci 20 odsto, dok je država upravljala sa preostalim 51 odsto i bila vlasnik takozvane zlatne akcije. Posle šest godina otkupljen je italijanski paket za 195 miliona evra.

Za finansiranje otkupa akcija "Telekom Srbija" uzeo je kredit od 470 miliona evra, od konzorcijuma banaka.

Radujko je objasnio da će, što se tiče novca koji će biti uplaćen kompaniji OTE, 320 miliona evra biti isplaćeno iz tog kredita, a 60 miliona evra sa sopstvenih računa. Razlika od 150 miliona evra, kada je kredit u pitanju, prema najavi Radujka, biće upotrebljena za refinansiranje poslednje tranše kredita uzetog za kupovinu "Telekoma Srpske".

Prvi čovek te telekomunikacione kompanije, rekao je ekskluzivno za RTS da za ovaj kredit banke nisu tražile nikakvu garanciju. Dovoljan je bio bilans uspeha kompanije koja je jedna od najboljih na Balkanu.

Početkom prošle godine, raspisan je tender za prodaju paketa od 51 odsto akcija. Vlada Srbije je tražila minimalno 1,4 milijarde evra. Jedinu ponudu dostavio je "Telekom Austrije" koji je tada ponudio 950 miliona. Pošto jedini zainteresovani kupac nije želeo da plati više od 950 miliona, tender je proglašen neuspelim.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи