Vojna saradnja Srbije i Rusije i na zemlji i na nebu

Zajedničke vojne vežbe, obuka, ruske donacije Srbiji i kupovina ruskog naoružanja čine vojnu saradnju Beograda i Moskve. Komercijalni vid saradnje postoji više od deset godina, dok je sporazum o vojnoj saradnji Srbije i Rusije potpisan krajem 2013. godine.

Najveći deo naoružanja i vojne opreme Vojske Srbije potiče iz Rusije, odnosno bivšeg SSSR-a ili je proizveden u Srbiji po ruskoj licenci.

Poslednjih godina intenzivirane su zajedničke vojne vežbe Vojske Srbije i Oružanih snaga Ruske Federacije, u skladu sa sporazumom koji je potpisan 13. novembra 2013. godine

U skladu sa tim sporazumom dve vojske su počele da planiraju zajedničke vojne vežbe, a prva koja je održana bila je "Srem 2014" na poligonu "Nikinci" kod Sremske Mitrovice.

Učestvovali su pripadnici specijalnih jedinica Vojske Srbije i vazdušno desantne snage Oružanih snaga Ruske Federacije, uz podršku ratnih vazduhoplovstava dve zemlje.

Vežba je nastavljena i 2015, od kada nosi naziv "Slovensko bratstvo", a u vežbu su uključene i specijalne jedinice Vojske Belorusije. "Slovensko bratstvo" se naizmenično održava u Srbiji, Rusiji i Belorusiji.

Ratno vazduhoplovstvo Vojske Srbije sa ruskim kolegama od 2015. godine izvodi vežbu BARS ( Bratstvo avijatičara Rusije i Srbije), gde piloti i tehnička služba uvežbavaju zadatke kao što su borba u vazduhu, zaštita vazdušnog prostora, dejstvo na zemaljske ciljeve i transport ljudstva i tehnike helikopterima.

Poslednji BARS 2019, održan je u Rusiji, dok se ove godine planira izvođenje vežbe u Srbiji. 

Od zajedničkih vežbi do Međunarodnih vojnih igara

Počev od 2017. godine, kopnene jedinice Vojske Srbije izvode vežbe sa kolegama iz Zapadnog vojnog okruga Oružanih snaga Ruske Federacije i to na poligonima u okolini Sankt Peterburga. 

Na vežbi se uvežbava odbrana i napad jedinica mehananizovane pešadije, uz podršku minobacača i artiljerije. Na prve dve vežbe štab je bio zajednički, a srpske i ruske jedinice su delovale odvojeno, dok je 2019. godine napravljena mešovita rusko-srpska jedinica, čime je postignut veći stepen interoperabilnosti dve vojske.

Poslednja u nizu vežbi je "Slovenski štit 2019", koja je održana na dve lokacije, u septembru u Rusiji i u oktobru u Srbiji. Izazvali su veliku pažnju javnosti jer su u Srbiju za potrebe vežbe dopremljeni raketni sistem S-400 i artiljerijsko-raketni sistem "pancir S1".

Pripadnici Vojske Srbije su u vreme vežbe bili deo posada na ovim sistemima i uvežbavali su njihovo korišćenje.

Posle zajedničkih vežbi, najveću pažnju javnosti izaziva Tenkovski bijatlon u Moskvi gde je Vojska Srbije stalno prisutna od 2014. godine.

Najbolji rezultat, treće mesto, ostvaren je 2015. godine. Na bijatlonu se uvežbava taktika i gađanje iz tenkova u ekstremnim uslovima, a Vojska Srbije je uz Belorusiju jedina evropska zemlja koja učestvuje na takmičenju.

Iz bijatlona su nastale i Međunarodne vojne igre gde srpski vojnici redovno učestvuju u takmičenju snajperista u Belorusiji, a ove godine su učestvovali i na vojnom reliju u Sibiru.

Rusko naoružanje

Poslednjih godina, tačnije od 2016. godine intenzivirana je vojno-tehnička saradnja Srbije i Rusije, a sporazum koji tu saradnju omogućava potpisan je krajem 2014. godine.

Još od 2012. godine mediji su pisali o nabavkama i donacijama naoružanja iz Ruske Federacije.

Prvi korak koji se zaista dogodio bila je kupovina dva transportna helikoptera Mi-17 iz Ruske Federacije 2016. godine, kao i dogovor o donaciji šest aviona "mig-29", iste godine.

Primopredaja aviona "mig 29" izvršena je na prikazu sposobnosti Vojske Srbije "Sloboda 2017" uz prisustvo predsednik Srbije Aleksandra Vučića i ministra odbrane Rusije Sergeja Šojgua.

Avioni "mig 29" se nalaze u procesu modernizacije, a Rusi su osim aviona poslednjih godina donirali, odnosno omogućili besplatnu obuku za mlade pilote Vojske Srbije.

Naredna donacija iz Ruske Federacije jeste 30 oklopnih izviđačkih automobila BRDM-2 MS i 30 tenkova T-72S. Srbiji je isporučeno 10 vozila BRDM-2 MS.

Srbija je prošle godine kupila od Ruske Federacije artiljerijsko-raketne sisteme "pancir S1", a prema pisanju medija nabavljeno je šest sistema, sa projektilima i dodatnom opremom.

Mediji pišu i da u Srbiju, zajedno sa ministrom odbrane Rusije Sergejem Šojguom 17. februara dolaze i ruski "panciri". Informacija još nije zvanično potvrđena.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 22. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње