Divljač na KiM na meti lovokradica

Neprekidna seča šume na Kosovu i Metohiji ugrožava opstanak staništa retkih vrsta poput risa, tetreba i drugih životinja. Krivolovci ih love "kalašnjikovima", pa životinje nemaju šansu za opstanak – upozoravaju iz Lovačkog saveza južne srpske Pokrajine. Kažu da je šuma bez divljači kao škola bez dece.

Ranijih godina planine i šume na Kosovu i Metohiji bile su poznata evropska lovišta. Česti gosti organizovanog lova na tom terenu bili su iz Italije, i drugih zemalja. Poslednjih godina životinje su na ivici opstanka jer su im staništa opustošena i na neprekidnoj su meti lovokradica.

"Nalazimo se u jednoj prvo teškoj finansijskoj situaciji i sami se borimo za opstanak. Pokušavamo i da omogućimo da određene vrste životinja, koje se nalaze na ovim prostorima, koje se nalaze na crvenoj listi ugroženih vrsta, da im pomognemo da opstanu", kaže Ilija Elzović, predsednik Lovačkog saveza Kosova i Metohije.

Sa lovcima Lovačkog saveza Kosova i Metohije, koji zvanično postoji sto godina, ekipa RTS-a obišla je lokaciju Suvi Do iznad Banjske.

"Po neku štetočinu neki prolaznik naiđe, tu se malo potrudimo ali pobegne nam dalje, u neku drugu sekciju da li u neko drugo mesto, mi ne možemo, ne ulazimo u druge teritorije u druge sekcije, održavamo ovo naše", kaže Miloš Radosavljević iz Lovačkog udruženja Zvečan.

Milica Mijanović iz Lovačkog saveza Kosova i Metohije smatra da bi trebalo voditi računa o ugroženim vrstama i da bi trebalo učiniti sve da se zaštiti priroda. 

"Povedem sina i društvo da izađemo, volim ovde u selo Suvi Do da se okupljamo, naročito subotom, za vikend izađemo, ne samo zbog lova, već da se družimo. Oko trideset nas ima", navodi Slaviša Anđelkković iz Lovačkg udruženja Zvečan. 

U Borčanu postoje tri lovačka doma. U tom krajnjem srpskom selu u opštini Leposavić ostala su uglavnom staračka domaćinstva. Nemaju put, pa tokom zimskog perioda imaju velike poteškoće. Zato im svaki dolazak lovaca veoma znači.

"Nismo samo lovci, jer takva nam je sudbina, pozadi iza nas sve su to albanska sela. Druge pomoći oni nemaju", navodi Nenad Mijailović iz Lovačkog udruženja Kopaonik-Leposavić. 

Za očuvanje biodiverziteta bori se svako odgovorno društvo, a to je želja i svih članova lovačkog Saveza Kosova i Metohije.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом