Niko nije rođen loš – prevencija "leči" mlade delinkvente

Sudija Apelacionog suda Zoran Savić kaže za RTS da se deca koja čine krivična dela ne mogu prepustiti samo roditeljima, već da celo društvo treba da im posveti pažnju. O problemu se, ističe, govori tek kada se desi nešto tragično, a tada je kasno.

Prema poslednjim podacima, policija je u Srbiji evidentirala više od 7.000 maloletnika osumnjičenih za krivična dela, a svaki peti među njima bio je mlađi od 14 godina.

Ipak, sudija Zoran Savić je naveo, gostujući u Beogradskoj hronici, da poslednjih godina broj maloletnih delinkvenata, uključujući i povratnike, generalno nije porastao već stagnira.

Ističe značaj prevencije, ali i potrebu da se u rešavanje problema uključe svi sistemi društva – najvažnije je Ministarstvo za socijalnu zaštitu, ali i ministarstva pravde, prosvete, zdravlja, kao i roditelji i škola.

"Ne samo roditelji, ne samo institucije, već celo društvo treba da posveti pažnju maloletnim učiniocima krivičnih dela", napominje Savić, koji je i predsednik Saveta za praćenje i unapređenje rada u krivičnim postupcima i izvršenju krivičnih sankcija prema maloletnicima.

Objašnjava da je intencija zakona da se policija i sud uključe tek na kraju i da se, ako je moguće, izbegne klasičan krivični postupak.

"Ja lično mislim da treba da bude što manje suda", ističe Savić i naglašava da je prevencija jedini lek za maloletnike.

"Reagujemo tek kada se desi nešto tragično"

Ukazuje da se o problemu govori tek kada se desi neko krivično delo. "Reagujemo kada se desi nešto tragično, a tada je kasno", ističe Savić.

Kritikuje medije koji daju senzacionalističke naslove, umesto da se bave institucijama.

Što se tiče predloga koji se pojavio u javnosti da se starosna granica krivične odgovornosti sa 14 godina spusti na 12, sudija Apelacionog suda je protiv, jer smatra da je to neprirodno zbog nezrelosti dece.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом