Kako savremena žena da uskladi porodični život i posao

Povećanje nataliteta visoko je na listi prioriteta Srbije. Istraživanja pokazuju da novčana davanja porodicama nisu najvažniji podsticaj. Projekat "Jednaki" ima cilj da im se pomogne i da usklade posao i porodične obaveze, a da to ne ide na štetu poslodavca. Projekat realizuje Ministarsto za demografiju i populacionu politiku u saradnji s Fondacijom "Ana i Vlade Divac", uz finansijsku podršku Evropske unije.

Kako uspevate da uskladite posao sa kućnim obavezama? To je pitanje obično upućeno ženama. U Srbiji i dalje postoje stereotipi – da je žena pre svega majka i supruga, a tek onda poslovna žena. Prava je retkost da muž koristi porodiljsko odsustvo, kao što je to bio slučaj u porodici Mateje Norčič Štamcar.

"Za svakim uspešnim muškarcem stoji žena, je l' tako. Ja ću da kažem, za mnom stoji moj suprug, ja ću da kažem uvek, da nikada ne bih bila tu i imala porodicu na način koji imam kad ne bi imala podršku supruga", Mateja Norčič Štamcar, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji.

Žene na selu su u još nepovoljnijem položaju. Iako su glavna radna snaga na imanju, uglavnom nemaju lična primanja, a često ni zdravstveno osiguranje.

"Nažalost, u poljoprivredi je još teža situacija, i za sva poljoprivredna gazdinstva sa kojima sarađujemo pre svega su muškarci ti koji vode gazdinstva, a žene, kao što smo utvrdili, dosta poslova na gazdinstvu rade", navela je Ana Košel, direktorka Fondacije "Ana i Vlade Divac".

Istraživanja pokazuju da žene u kući rade dvostruko više od muškaraca. Međutim, o sopstvenom zdravlju ne vode dovoljno računa.

"Najveći problem predstavlja činjenica što se žene kasnije jave svom izabranom lekaru kad prođe takozvani zlatni period mogućnosti prevencije, još pre razvoja simptoma, a tada su naravno i neuporedivo manje šanse za izlečenje. Ovaj podatak odslikava potrebu da moramo punu pažnju posvetiti povećanju nivoa zdravstvene pismenosti", istakla je Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.

U narednih 18 meseci, zajedno sa kompanijama u 20 opština, tražiće se rešenja kako da im se pomogne da lakše usklade posao i porodicu.

To bi mogao biti prvi korak ka stvaranju zdravijeg poslovnog ambijenta u kojem će se parovi lakše odlučivati za potomstvo i proširenje porodice.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом