четвртак, 30.01.2020, 18:57 -> 19:44
Извор: РТС
Аутор: Соња Стричевић
"Torlak" može da detektuje koronavirus u roku od šest do osam sati
Oprema koju poseduje "Torlak" daje mogućnost da se u potpunosti detektuju koronavirusi, kao i njihove mutacije, kaže za RTS doktorka Svetlana Filipović Vignjević. Ističe da će ta ustanova, kada se završi obuka osoblja, moći da radi i najzahtevnije analize raznih virusa.
Da li zbog one narodne "bolje sprečiti nego lečiti", tek prva asocijacija na "Torlak" je vakcina.
Međutim, u nazivu tog instituta virusologija je ipak na prvom mestu. Ne bez razloga.
Kad počne sezona respiratornih infekcija, u Laboratoriju za serodijagnostiku i molekularnu dijagnostiku svakodnevno stižu uzorci na analizu.
Pošto se pripreme i testiraju, brisevi iz grla i nosa, za šest do osam sati zna se ne samo da li pacijenti boluju od gripa, već i koji je tip u pitanju.
Priprema može da se radi ručno, a može i uz pomoć najsavremenijeg aparata, automatski. Sat vremena i 24 uzorka odjednom.
"U istom trenutku, u mogućnosti smo da pripremimo za obradu veći broj različitih materijala, odnosno veći broj materijala koji su poslati pod uputom sa sumnjom na različite viruse", kaže doktorka Svetlana Filipović Vignjević.
Osim gripa, mogu biti i za virus malih boginja, groznice zapadnog Nila, rubeola, koronavirusa.
Moguće utvrditi i mutacije virusa
U prostoriji pored, tri nova aparata. Tu se obavlja najvažniji deo detekcije virusa. Za dva i po sata, svaki može da obradi po 96 uzoraka koji, kada se pripreme, stižu, kako je propisala Svetska zdravstvena organizacija, kroz poseban prozor u zidu.
Kada se utvrdi o kom virusu je reč, rezultati se šalju lekaru koji je tražio laboratorijske analize.
Za "Torlak" se posao tu ne završava. Oni bi rekli da tek počinje, jer svaki virus mutira, a zahvaljujući opremi koja na prvi pogled ne izgleda posebno znaju i kako.
"Oprema koja je stigla prošle godine, služiće za dalje procesuiranje koje će omogućiti za različite bolesti da se utvrdi da li je došlo do mutacije virusa, što je vrlo značajno u konačnoj dijagnozi. U slučaju mutacije virusa, proglašavaju se drugačije kompozicije vakcine za sledeću sezonu", kaže doktorka Svetlana Filipović Vignjević.
Ističe da im oprema koju poseduju daje mogućnost da i koronaviruse u potpunosti detektuju i otkriju u roku od šest od osam sati.
"Daljim postupcima možemo za njih utvrditi da li je došlo do novih mutacija", objašnjava doktorka Filipović Vignjević.
Od kada je nabavio novu opremu, "Torlak" je postao institucija u kojoj će, kada se završi obuka osoblja, moći da se rade i najzahtevnije analize raznih virusa.
Bitno nama, ali i svetu u čije ćemo vrhunske laboratorije, umesto uzoraka, slati gotove rezultate na potvrdu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар