среда, 29.01.2020, 23:00 -> 23:04
Извор: РТС
Аутор: Срђан Димитријевић
Radnička prava, teško se ostvaruju još teže brane
Radna prava u Srbiji već dve decenije se umanjuju, a ona već stečena, teško se ostvaruju i brane, kažu autori knjige "Sunovrat radničkih prava" koja je predstavljena u beogradskom Medija centru.
Istraživanja dostojanstvenog rada pokazuju da imamo tek prelaznu ocenu na skali od 1 do 5, što znači da većinu radnih prava ne ostvarujemo kako je propisano ili ih ne koristimo uopšte. Taj trend, kažu stručnjaci, postoji ne samo na Balkanu, već i u skandinavskim zemljama, ali je tamo slabije izražen.
Knjiga je nastala na osnovu ankete 2.500 radnika. Porazno je to što je tri četvrtine njih doživelo različite povrede radničkih prava, ali se nisu bunili.
"Naš čovek postao čovek koji trpi, čovek koji ćuti, jer svaka izgovorena reč, svaki protest dovodi do mogućnosti kazne kroz otpuštanje ili pogoršavanje uslova rada. I u takvoj situaciji treba razumeti i te radnike", kaže Srećko Mihajlović iz Centra za razvoj sindikalizma.
Ostvarenja radnih prava, kažu, zavisi isključivo od poslodavca, čak i u slučajevima kada se drastično krše.
"Reakcija države je najčešće spora ili potpuno izostane, nema nekih drugih faktora kao što su jaki sindikati, besplatna pravna pomoć ili tome slično, na koje bi zaposleni mogao da računa, tako da, kada je nesavesan poslodavac, ta prava mogu vrlo teško da se ostvare", objašnjava Mario Reljanović iz Instituta za uporedno pravo.
Neki sindikati smatraju da je jedini način za ostvarivanje radnih prava političko organizovanje ujedinjenjem većine sindikata u radničku partiju, što je odavno uobičajeno na zapadu.
"Da budete prisutni u institucijama gde se donose ti zakoni i da na neki način utičete na njihovo donošenje, sprečavate, predlažete ili radite sve one druge radnje koje se praktično tiču svih sindikalnih aktivnosti", ističe predsednik sindikata "Sloga" Željko Veselinović.
Najmanje se govori o radnim pravima najstarijih. Prema anketi o radnoj snazi, radi 10% starijih od 65 godina. Dve trećine njih na selu i polovina te populacije u gradu ima subjektivan osećaj siromaštva.
"Poređenje sa podacima o visini prihoda, o materijalnoj, finansijskoj deprimaciji, ukazuje ipak da većina radi zbog toga što je to način da peživljava", smatra sociolog Gradimir Zajić.
Knjiga ima šest koautora, a pored istraživanja, sadrži i intervjue sa 30 sindikalnih lidera o njihovom viđenju rešenje za odbranu i proširivanje radnih prava.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар