четвртак, 30.01.2020, 06:55 -> 11:54
Извор: РТС
EU podržala Nacionalnu strategiju za upravljanje otpadom
Da bi se uredio sistem prikupljanja otpada, Evropska unija je sa milion i po evra podržala izradu nove Nacionalne strategije i plana upravljanja otpadom i programa prevencije otpada.
U Srbiji se godišnje proizvede dva i po miliona tona komunalnog otpada, ima više hiljada divljih deponija, a reciklira se oko deset procenata.
"Nelegalno odlaganje otpada itekako zagađuje životnu sredinu, zagađuje nam vode, zemljište, hranu. Zašto je ovoliki mortalitet u Srbiji, pa zbog toga što nam je životna sredina zagađena i imamo probleme u svakom segmentu. Dakle rešiti pitanje otpada podrazumeva da ćemo zaštititi vodu, zemljište, a to znači i hranu, a to znači i naše zdravlje", kaže Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine.
Evropska unija je u poslednje dve decenije uložila četiristo miliona evra u zaštitu životne sredine u Srbiji.
"Životna sredina nije odgovornost samo jednog ministarstva. Ona je odgovornost celokupne Vlade i mi kao Evropska unija nastavićemo da podržavamo te napore za snažniju zaštitu životne sredine na putu pridruživanja EU, a to je prvenstveno pitanje dobrobiti i zdravlja građana Srbije", kaže šef delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici.
Svoja iskustva u rešavanju problema otpada preneli su i eksperti iz Litvanije, Švedske i Austrije.
"Potrebno je da se poveća svest u javnosti o problemima životne sredine. Austrija pruža podršku jer je naš motiv da imamo čistiju i zdraviju Srbiju", kaže ambasador Austrije Nikolas Luteroti.
Rukovodilac programa razvojne saradnje Švedske i Srbije Ola Andersin kaže da su standardi zaštite životne sredine teški za postizanje, ali su neophodni da bismo imali čisto okruženje.
"Radimo na pripremi separacije otpada u šesnaest opština u Srbiji i nadamo se da će razdvajanje otpada na mestu nastanka postati svakodnevica", kaže ona.
Nacionalni plan je i smanjenje odlaganja biorazgradivog otpada na deponije za 65 odsto do 2030, postizanje stope ponovnog iskorišćenja od najmanje 60 odsto ambalažnog otpada do 2025. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар