уторак, 14.01.2020, 07:00 -> 07:18
Извор: РТС
Petronijević: Bezobzirno izveštavanje u medijima traje već 15 godina
Najveći skok bezobzirnog načina izveštavanja u medijima dogodio se kada je kleveta ukinuta kao krivično delo, ocenjuje advokat Goran Petronijević. Smatra da nije dobro što se sudske presude protiv medija svode na naknadu štete i objavu demantija.
Goran Petronijević je naveo da informacije o istrazi u javnost može da iznese veliki broj lica, pošto su u fazi pretkrivičnog postupka uključeni i tužilaštvo i policija, kao i drugi organi koji su vezani za rad policije.
"To je kažnjivo, pogotovo u onim situacijama kada se može dovesti u pitanje sama istraga za ozbiljno krivično delo za koje se neko tereti i koje može naneti veliku štetu državi, privredi, narodu i pojedincima. Ako se objavljivanjem ili davanjem u javnost neoprezne informacije ili svesnim davanjem informacije koja bi upozorila nekoga da se vodi istraga, to može da bude jako štetno", rekao je Petronijević.
Dodaje da podjednako štetno može da bude i ako se takvom informacijom povrede nečija prava, a to su najčešće oni koji su oštećeni. Često se krše i prava onih koji su osumnjičeni.
"Neopreznim izjavama u medijima ili interpretacijom takvih izjava gde se direktno narušava prezumpcija nevinosti – to je po Zakonu o informisanju zabranjeno. Zabranjeno je da o nekome govorite da je zločinac, ako postoji osnovana ili obična sumnja da je neko izvršio krivično delo. On može biti samo osumnjičeni i može se samo na taj način oslovljavati", objasnio je Petronijević.
Naglasio je da je takav način izveštavanja medija počeo pre oko 15 godina i da je od tada sve gore.
Ukidanje krivičnog dela klevete ključni događaj
"Najdrastičniji skok jednog bestijalnog i bezobzirnog načina izveštavanja o bilo čemu što se dogodilo, jureći za bombastičnim naslovima i za vestima koje će učiniti gledanost jednim medijima većom, moglo se videti kada je ukinuto krivično delo klevete", rekao je Petronijević i dodao da je to krivično dela ukinuto pre više od sedam godina.
Krivično delo klevete je, dodaje Petronijević, značilo da se u javnost ne može iznositi ništa što je neprovereno ili netačno i, prema njegovoj oceni, davalo je širok spektar mogućnosti za suzbijanje takve vrste malverzacija i suzbijanje neistina.
Kada je u pitanju kažnjavanje za iznošenje neistinitih informacija, Petronijević je naveo da se sve svodi na naknadu štete i da mediji koji su objavili takvu informaciju moraju na isti način da objave i demanti i sudsku presudu što, prema njegovoj oceni, nije dobro.
Dodaje da se javnost predmetom koji je došao u sud može baviti samo do one mere do koje može da prati sudski postupak.
Mediji imaju obavezu da objektivno, pravovremeno i istinito izveštavaju o tom sudskom postupku, a ne da izmišljaju činjenice, pronalaze svedoke i prave različite analize.
"To je jedna vrsta oduzimanja ingerencija države. Sudski postupak, sudovanje i izricanje sudske presude je isključivo u nadležnosti države, odnosno sudske vlasti", istakao je Petronijević i dodao da to ide u korist onima koji zagovaraju tezu odumiranja države i slabljenja njene funkcije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар