недеља, 05.01.2020, 08:30 -> 15:17
Извор: РТС
Аутор: Симо Будимир
Gorak ukus slatkovodne ribe za proizvođače
U Srbiji se godišnje tokom božićnog posta u proseku potroši oko 2.000 tona ribe, gotovo dvostruko više nego u preostalom delu godine. I pored izuzetno nepovoljne godine za proizvodnju, na našem najvećem slatkovodnom ribnjaku "Ečka" u Belom Blatu, zadovoljni su rezultatima.
Da bi se ovih dana stiglo do ribe u zimovnicima, prvo treba razbiti led, a zatim doneti mrežu dugu stotinu metara i tešku gotovo pola tone.
Temperatura se spustila i do minus deset stepeni, a uz jak vetar i maglu subjektivni osećaj hladnoće je i do minus dvadeset.
Posao mora da se uradi, kažu ribari i zato svoj posao upoređuju sa rudarskim.
"Malo je hladnjikavo, malo zebu noge, a mora da se radi, malo vučemo, malo se ugrejemo i tako", kaže Janoš Švertetski iz Belog Blata.
"Ispod leda se vuku, ispod mreže, ide jako teško, mora riba da se izlovi zbog tržišta", priča Mirko Šovan.
Protekla godina u ribarstvu je bila izuzetno teška, dugo sušno leto uzelo je danak, ali i pored svih problema na ribarskom gazdinstvu "Ečka", zadovoljni su ostvarenim rezultatima.
"Solidna je proizvodnja, proizveli smo blizu 9.000 tona, od toga više od 450 tona konzumne ribe. Što se tiče cene ribe, došlo je do naglog pada, tako da je u odnosu na prošlu godinu i na letnji period cena pala i do 80 dinara u veleprodaji. Međutim, dosta je ribe prodato i cene su počele da idu naviše, sada je cena u maloprodaji oko 400-450 dinara", kaže Dejan Zejak Direktor ribarskog gazdinstva "Ečka".
Izvučena riba iz zimovnika se meri, zatim ubacuje u bazene i direktno isporučuje na tržište širom Srbije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар