Preduzetnik u umetnosti, kada kreativnost postane zanimanje

Kada ste umetnik podrazumeva se da ste kreativni. Kada nađete način da tu kreativnost unovčite, onda ste i uspešni.

Kao studenti Fakulteta likovnih umetnosti Danijela i Miodrag nisu imali mnogo briga. Negovali su svoj talenat i uživali u ispoljavanju kreativnosti. Međutim, po završetku studija susreli su se sa realnošću, tačnije pitanjem-kako da žive od onoga što stvaraju.

38026778
38026778 Pripremila Višnja Višnjić Milić

"Posle završetka magistarskih studija nekako smo se pitali šta bi gde bi, probali svašta, radili razne radionice sa kolegama za decu i ustvari se to nama jako svidelo. Bilo je jako zabavno i kako smo imali potrebe sami za ateljeom, bilo je jako dobro da spojimo tu potrebu taj deo da držimo deci časove i da imamo prostor da napravimo nešto naše", magistar likovnih umetnosti Miodrag Varagić.

Prostor su ubrzo pronašli, a po preporuci i prva deca su stigla u atelje. Za 15 godina koliko postoji njihova umetniča radionica, nisu pomišljali da menjaju cilj svog pedagoškog rada-a to je da svakom detetu ponaosob poklanjaju pažnju. Jedino što su vremenom menjali jeste način rada.

"Prosto su drugačije generacije, danas je zahtevnije više nego ikad da se ruke zaposle da ne mora da bude dosadno ako niste na telefonu da postoje neke druge stvari tako da menjamo pristup i metode prilagođavamo i osmisljavamo nove", Danijela Anđelković.

To im je naročito izazovno i zahtevno, najpre zbog toga što moraju da prepoznaju za šta je dete talentovano, a potom kako da taj talenat unapređuju i učine ga prepoznatljivim.

"Kroz stvaralaštvo oni se u nekom smislu razvijaju tako da mi ustvari prolazimo sa njima razne likovne tehnike od tih tradiconalnih slikarskih i vajarskih ali smo svi vrlo radoznali da eksperimetnišemo kako ćemo skulpturu od sapuna napraviti ili kako ćemo ufilcati vunu ili zalepiti bombone pa napraviti nekakav telefon", objašnjava Miodrag.

Mnogi radovi izlagani su u Srbiji, ali i u Švajcarskoj, Francuskoj, Meksiku, a gotovo sa svake izložbe u atelje su stigla i brojna priznanja i nagrade.

"Recimo u Japanu smo više puta osvajali nagrade i kad na 25.000 radova Srbija osvoji nagradu da su to naša deca iz našeg ateljea veoma je važno da budemo vidljivi i kao zemlja i kao atelje i kao individualci", ističe Danijela.

Možda baš zbog toga mnogi ne mogu tako lako da odu odavde. Većina nastavi upravo umetničkim putem, dok oni koji se opredele za druga zanimanja, ne prestaju da dolaze na časove. Sasvim razumljivo, jer, kako kažu, ova radionica nije samo privremena škola, već ona za ceo život.

"Takođe je bitno za koncentraciju za upornost i za prepoznavanje vrednosti i kriteijuma koji će koristiti u životu," kaže Danijela.

Koliko je učenje važno znaju i pokretači ove radionice. Upravo to im omogućava da budu korak napred u odnosu na konkurenciju. Iako su kad su počeli bili među retkima, danas likovnih ateljea ima mnoštvo. Uvereni su da se u tom mnoštvu kvalitet prepozna, a to što žive od ovog posla, najbolje govori u prilog tome.

Kroz ovu radionicu prošlo je na stotine polaznika, a najmlađi je imao samo dve i po godine. Međutim, sve je više odraslih zainteresovano za ovaj vid umetničkog izražavanja, pa Danijela i Miodrag planiraju da održe i časove za njih.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
sreda, 02. april 2025.
16° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom