петак, 27.12.2019, 19:30 -> 20:01
Извор: РТС
Аутор: Јелена Терзић и Нела Станковић
"Talenti na okupu", može li se preokrenuti "odliv mozgova"
Srbiju je u prethodnih 20 godina napustilo oko 654.000 ljudi. Podaci OEBS-a pokazuju da je među njima najviše mladih, a najčešće se odlazi u zapadnoevropske zemlje poput Nemačke, Austrije, Švedske i Norveške. Kako da se oni koji odlaze na usavršavanje i vrate, bila je tema druge konferencije "Talenti na okupu" i "Zemlju srce bira". Vlada je usvojila niz mera koji bi taj proces trebalo da olakšaju.
Posle devet godina u Londonu, gde je doktorirao i istraživao, Zoran Milosavljević multidisciplinarnim naučnim radom u oblasti medicinske antropologije, nastavlja da se bavi u Srbiji. Ta odluka nije bila laka.
"Pošto sam razmišljao da li da nastavim postdokoralne studije ili na Jejlu ili na Berkliiju, ali sam onda rekao – zašto bih o Srbiji govorio na Jejlu i Berkliju kad mogu to da uradim i ovde, zajedno sa kolegama naravno", kaže Zoran Milosavnjević, naučnik istraživač, povratnik iz inostranstva.
"Smatram da svi koji imaju želju i mogućnost da odu negde po znanje i iskustvo treba da odu, ali smatram da veza sa maticom uvek treba da ostane jaka jer to je ipak naša baza", kaže Vesna Neđković, savetnik za investicije, "Ipard konsultant".
Za dijasporu je otvoren i Fond za nauku. U vidu tri programa za finansiranje projekata, od kojih je jedan namenjen isključivo saradnji sa našim naučnicima i istraživačima iz inostranstva.
"To nije samo saradnja srpske nauke sa dijasporom, program je otvoren i za saradnju i posetu kompanijama i drugim ustanovama jer je cilj da se našim istraživačima omogući da što više usavršavaju profesionalno svoj rad", kaže Milica Đurić Jovičić, direktorka Fonda za nauku.
Da put do tačke povratka bude lakši, trebalo bi da pomogne Tim za cirkularne migracije. Platformom za servisne informacije, podacima o postdiplomskim studijama u Srbiji, i o mogućim ulaganjima.
"Na našoj platformi možete da nađete koji su to pouzdani startapi, investicioni fondovi koji ovde operišu i da onda možete da ulažete u naše ljude i u njihove ideje", kaže Ivan Brkljača, direktor Programa za cirkularne migracije "Tačka povratka".
Prvi korak onih koji odluče da se vrate je nostrifikacija diplome. Po novom Zakonu, procedura će biti skraćena sa 90 na 60 dana, uz elektronski zahtev. A ako je reč o jednom od 500 najbolje rangiranih fakulteta na svetu, proces će trajati samo osam dana. Izmenjena je i uredba o carinskim povlasticama.
"Limit od 5.000 evra za porez na ličnu imovinu povratnika bez carine, podigli smo na 20.000 evra ako je bio u inostranstvu između dve i deset godina, odnosno potpuno smo ukinuli limit ako je bio duže od 10 godina", kaže predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Od marta naredne godine, za povratnika koji je u inostranstvu bio duže od dve godine, poslodavac će pet godina biti oslobođen 70 odsto poreza i doprinosa, ako je plata u visini tri prosečne u Srbiji. Isto važi i u slučaju povratnika mlađeg od 40 godina, koji je na usavršavanju proveo 12 meseci.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар