понедељак, 16.12.2019, 19:30 -> 22:21
Извор: РТС
Аутор: Сузана Дука
Demografska budućnost – jedan od najvećih izazova za Srbiju
Sve pokazuje da će Srbija sredinom veka biti malobrojnija i starija nego što je danas. Sa Samita o stanovništvu u Najrobiju, prošlog meseca, skoro 10.000 učesnika iz 170 zemalja poslalo je poruku da će ujedinjeni raditi na iskorenjivanju smrtnosti majki i dece, smanjenju rodno zasnovanog nasilja i unapređenju politika planiranja porodice. Iz sveta i obećanja da će javni i privatni sektor za realizaciju tih ciljeva obezbediti osam milijardi dolara.
Za Srbiju, jedan od najvećih izazova je bolja demografska budućnost.
Briga o reproduktivnom zdravlju je i briga o demografskoj budućnosti Srbije. Najveći broj žena i dalje koristi tradicionalni način zaštite od trudnoće. Među prekinutim trudnoćama skoro svaka dvadeseta je maloletnička.
"Kada je u pitanju romska populacija, taj broj je na 1.000 – 157. Dakle ta senzitivna grupa Roma, i uopšte senzitivne grupe nam moraju i dalje biti u fokusu kada je u pitanju obrazovanje u sferi reproduktivnog zdravlja i prava iz ovog segmenta", izjavila je Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.
Polno prenosive infekcije koje ugrožavaju reproduktivno zdravlje, smrtnost žena u tom dobu zbog raka grlića materice, često porodično nasilje, dovode u pitanje odluku da se rodi dete.
"Mogu se unaprediti na primer oblasti planiranja porodice, korišćenje savremenih kontraceptivnih sredstava i o tome treba podizati svest posebno kod mladih. Treba raditi i na prevenciji raka grlića materice. Najveći problem ovde je skrining, naročito kod žena u ruralnim sredinama", istakla je Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka UN za Srbiju.
Odlazak mladih u inostranstvo dodatno kvari demografsku sliku.
"Sve pokazuje da će Srbija sredinom veka biti malobrojnija i starija nego što je danas. Ono što jeste poruka Najrobija jeste da u suočavanju sa demografskim izazovima treba da razmišljamo i o šansama za neki razvoj", navela je Mirjana Rašević, direktorka Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka u Beogradu.
Demografsko starenje boljka je i drugih balkanskih i evropskih država. Iz UN poručuju da od zaustavljanja demografskog propadanja jeste važnije obezbediti kvalitetniji život mladima – dobro obrazovanje i sigurno i zdravo okruženje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар