subota, 07.12.2019, 08:03 -> 09:07
Izvor: RTS
Autor: Biljana Savić
Sirinićka župa i pravoslavno trajanje
Na severnim obroncima Šar-planine smeštena je župa Sirinić koja se pominje u povelji kralja Stefana Dečanskog 1331, kao metoh Manastira Hilandara. Preostalo stanovništvo čuva običaje a o svetinjama brinu srpski baštinari. Za zaštitu i restauraciju pravoslavnih spomenika na teritoriji opštine Štrpce, naša država izdvojila je tri miliona dinara.
Baštinari Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Leposaviću radili su na arhitektonskoj zaštiti Crkve Svete Petke u Berevcima. Jednobrodna građevina sagrađena je u prvoj polovini 19. stoleća, na temeljima istoimene srednjovekovne bogomolje. Podaci o svetinji se nalaze u Srpskom jevanđelju iz 14. stoleća, koje se čuva u pariskoj Nacionalnoj biblioteci.
"Izvedeni su radovi na statičkoj sanaciji krova i svodova crkve i temelja crkve. Nakon toga pristupilo se izradi trotoara, konzervaciji i restauraciji fasade crkve i radovi u unutrašnjosti crkve", kaže arhitekta-konzervator Zoran Garić, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Leposaviću.
Meštani prenose priču o tome da je u srednjovekovnoj crkvi Svete Petke bio pisani Oktoih iz 14. veka.
"Ti podaci se nalaze u Dablinu u Irskoj, čuvaju se tamo. Najverovatnije da je neki imućni kolekcionar to otkupio", kaže jerej Boško Klisarić, sveštenik.
Stručnjaci službe zaštite iz Leposavića radili su i na Crkvi Svetog Nikole u selu Gotovuša. Kroz vreme je više puta obnavljana, ali je ostala vremenska priča.
"Bio je neki slučaj da su Turci hteli da naprave neku odmazdu i onda se narod ovde u porti crkve okupio i to se nije desilo. Tako da su ljudi blagodarni Bogu i narod je iz poštovnja zove Crkva Sveti Spas", kaže sveštenik Klisarić.
Na crkvi u Gotovuši izvedeni su konervatorski radovi.
"Zaštita crkve od vlage i sanacija temelja crkve, izrada trotoara, konzervacija fasade i izrada i elektro-instalacije u unutrašnjosti crkve i dekorativno osvetljenje. Sve akcije koje smo sproveli u ovoj godini odnose se na prostor nastanjen Srbima", kaže arhitekta Garić.
Tako će pravoslavno kulturno nasleđe biti ne samo sačuvano za buduća pokolenja već i svedočanstvo srpskog trajanja u Metohiji i na Kosovu.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar