Nije dovoljno postaviti rampe za osobe sa invaliditetom, a ni njih često nema

U Srbiji oko 800.000 ljudi živi sa nekim invaliditetom, a isključenost iz društva, siromaštvo i nezaposlenost samo su neki od problema s kojima se suočavaju – zbog toga je slogan sutrašnjeg Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom "Pristupačna budućnost".

Invaliditet ne mora da bude prepreka u ostvarenju ambicija, želja i snova. Prepreke, međutim, u Srbiji mnogima otežavaju svakodnevni život.

"Ne postoji dovoljno znanja o osobama s invaliditetom, o načinu na koji oni mogu raditi, njihovim sposobnostima i potrebama. Čest je primer, da postoji volja, želja i novac da se neka rampa napravi, a onda ta rampa nije adekvatno napravljena", priča Nenad Krbavac iz Udruženja paraplegičara Banata.

Ipak mnoge osobe s invaliditetom nemaju jednake mogućnosti da se školuju i zaposle, žive na ivici siromaštva, a zbog nedovoljno podrške u svojim sredinama mnogi su u institucijama.

"Ono što smo primetili u poslednje vreme i što nas prilično zabrinjava i čemu ćemo posvetiti pažnju, je lišenje poslovne sposobnosti osoba s invaliditetom. Mi smo u više primera videli da se to dešava često u senci, gde javnost nije o tome obaveštena i da osobama sa invaliditetom budu uskraćena osnovna prava koja im pripadaju", naveo je zaštitnik građana Zoran Pašalić.

Dve milijarde dinara za zapošljavanje 

Za zapošljavanje osoba s invaliditetom, resorno ministarstvo i Nacionalna služba za zapošljavanje godišnje izdvajaju više od dve milijarde dinara.

"Kad su aktivne mere zapošljavanja, iako smo predvideli da to bude na nivou 7.400 osoba, mi smo u prvih 10 meseci uspeli da taj broj premašimo 7.415 osoba. Kao i kod ovog zapošljavanja, ti rezultati će biti bolji do kraja godine, ali ostaje nekih 12.850 osoba s invaliditetom koje i dan danas čekaju na zapošljavanje", rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević.

Potrebno je obezbediti pristup radnim mestima za osobe sa invaliditetom. 

"Važno je da se posvetimo i da im obezbedimo fizički arhitektonski uslov za pristup radnim mestima da bi oni mogli i kad im se da šansa za nešto rade da bi oni mogli i da dođu na to radno mesto", navela je Maja Gojković, predsednica Skupštine Srbije

Fond PIO i Nacionalna služba za zapošljavanje počinju da izdaju rešenja štampana na Brajevom pismu, a njihovi sajtovi su uveli zvučnu opciju, da bi slepe i slabovide osobe lakše došle do informacija.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 18. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње