Veliki festivali traže od države olakšice i subvencije

Organizatori velikih festivala u Srbiji traže pomoć države za stvaranje povoljnijih uslova u organizaciji manifestacija. Oni postoje u okviru Udruženja za turizam Privredne komore Srbije.

Organizatori velikih festivala u Srbiji, poput – Egzita, Nišvila ili Bir festa smatraju da bi porez za inostrane muzičare, koji nastupaju kod nas, trebalo da bude manji. Taj porez plaćaju sami organizatori.

"To je visoka cifra, trenutno oko 20 odsto,  za neke zemlje čak i 25 odsto. Znamo iz okruženja da Bugarska ima 10 odsto, a da Mađarska i Rumunija uopšte nemaju to oporezivanje, baš u cilju da se dovedu veliki bendovi, da se na taj način i država na neki način promoviše", navodi Ivan Blagojević, direktor Nišvil festivala.

Oni smatraju da bi kao njihove kolege iz grupacije za kinematografiju, koja je formirana pri Privrednoj komori, trebalo da dobijaju više novca iz državnog budžeta.

"Mi mislimo da je u Srbiji kreativna industrija jedan od najvećih potencijala naše privrede, gde su organizatori događaja i festivala jedan od važnih segmenata. Kreativna industija u Srbiji zapošljava oko 100.000 ljudi i možda je jedna od najbrže rastućih privrednih grana u Srbiji", ocenjuje Ivan Petrović, predsednik Upravnog odbora Egzit fondacije.

Na dinar dođe deset 

Svaki dinar uložen u organizaciju festivala, zemlji na indirektan način donese i do deset puta više, pokazuju svetska iskustva.

"Ono što je vrlo bitno je da spojimo organizatore velikih događaj, koji su od internacionalnog značaja, sa predstavnicima lokalnih manifestacija i da na taj način učimo zajedno ono bitno što je na lokalu sprovodivo, takođe šta je intersantno za ceo region", objašnjava Tijana Maljković, sekretar Privredne komore Srbije.

U Srbiji se svake godine održava više od 800 manjih i većih festivala i sajmova.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом