Kako izgleda život kada do 200 puta godišnje ostaneš u mraku

Meštani sela Dobra i Brnjica kod Golupca ostaju bez struje i do 200 puta godišnje. Kada nema struje, nema ni vode. Plan za rešavanje njihovog problema postoji, ali se meštani plaše da će se do njegove realizacije svi iseliti.

Meštani Dobre, Brnjice i okolnih vikend naselja kod Golupca ostaju bez struje, kako tvrde i do 200 puta godišnje. Samo u toku maja i juna živeli su bez električne energije 60 sati. Zimi je još teže.

"Tri dana nismo imali struju i sva tri dana nemate automatski vodu, tri dana nemate mobilnu telefoniju, nemate fiksnu telefoniju, nemate ništa. Mi smo potpuno odsečeni od sveta", navodi Radiša Lazić, učitelj u penziji.

Veliki broj porodica živi od ribolova, pa im je ugrožen i opstanak, a neretko crkavaju i kućni uređaji.

"Ribu moramo da prodajemo jeftinije, jer zbog čestih nestanka struje ne smemo da je držimo, posle možemo da je bacimo", navodi Dragan Kovačević, ribolovac i predsednik MZ Dobra.

U EPS-u tvrde da je broj prekida znatno smanjen. Ugrađena je oprema za brže otkrivanje kvarova. Isečeno je rastinje na 12,5 kilometara trase dalekovoda dugog 39 kilometara, ali šuma je to odavno nadoknadila.

Da bi se došlo do dalekovoda koji treba da se sanira, treba da se prođe kroz nepristupačan teren Nacionalnog parka "Đerdap".

Ali Meštani odavno nemaju razumevanja ni za kakve izgovore.

"Napisali su kako su stubovi nepristupačn, pa šta oni mislili da im bude na tanjiru, od toga nema ništa", navodi Lazić.

Opština Golubac pokušava da pomogne svojim građanima, ali bezuspešno.

"Idejno rešenje bilo je da se izgradi podzemni kabal za električnu energiju kako bi na taj način prevazišli nestajanje struje, međutim, nije došlo do razumevanja suprotnih strana", navodi Marko stojaković, zamenik predsednika opštine Golubac.

Iz EPS-a poručuju da je jedino trajno rešenje rezervno napajanje sa trafo stanice Lepenski Vir, čija je izgradanja tek u planu. A da bi se povezala Dobra, treba izgraditi i 20 kilometara dalekovoda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом