Sprema se kolektivna tužba protiv "Krio sejva", porodice traže odštetu

Grupa roditelja koja je čuvala matične ćelije iz pupčanika u švajcarskoj kompaniji "Krio sejv", koja je nedavno propala, pokrenuće tužbu pred tamošnjim sudom. Do tada, očekuje se da svi uzorci budu prebačeni u Varšavu, gde će se čuvati narednih pet godina. Ministarstvo zdravlja Srbije zabranilo je rad kompaniji "Krio sejv" u Srbiji, a u ovom trenutku dozvolu za uzimanje i čuvanje matičnih ćelija ima šest kompanija.

Za 12 godina poslovanja švajcarskog "Krio sejva" u Srbiji, ugovor o čuvanju matičnih ćelija iz krvi pupčanika potpisale su 12.864 porodice.

Poslovali su i u regionu, u Italiji, Bugarskoj. Ukupno su čuvali oko 330.000 uzoraka.

Da imaju probleme u radu, otkrila je naša porodica kada je htela da iskoristi matične ćelije za lečenje deteta.

"Kada je došlo do neuspešnog transporta ćelija moje i još jedne porodice za potrebe tretmana, pokrenuli smo istragu u Švajcarskoj, pokrenuti su postupci u maju ove godine. Vrlo brzo je postupak okončan onako kako smo mi želeli, pokrenuti su krivični postupci protiv odgovornih lica i kompaniji je oduzeta dozvola", kaže advokat i roditelj Rastko Petaković.

Odmah po izbijanju afere, "Krio sejvu" je oduzeta dozvola za rad i u Srbiji. Većina uzoraka prebačena je u jednu od najvećih banaka u Poljskoj. Nadležne institucije ubeđuju roditelje da nemaju razloga za brigu.

"Ono što je bitno jeste da su uzorci prebačeni, čitav proces je sniman i dokumentovan, kako je saopšteno iz banke matičnih ćelija "Famikord", i oni su trenutno u Poljskoj", objašnjava Marija Zečević iz Udruženja predstavnika porodičnih banaka matičnih ćelija.

Ukazuje da oni nisu nestali niti prodati, kako su neke novine objavile.

Iz Ministarstva zdravlja Srbije poručuju da su na raspolaganju građanima. 

"Stojimo na raspolaganju za naše građane, da dobiju informacije i mi kontaktiramo direktno sa 'Famikordom'. Pratimo poslovanje preostalih šest firmi koje rade na ovom prostoru, i za sada, ukoliko se budu poštovali svi zakoni, registrovane privatne banke nastaviće da posluju", kaže prof. dr Berislav Vekić, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja.

Porodice traže da se kazne odgovorni

Oštećene porodice najavljuju kolektivnu tužbu. Odštetu i pravdu tražiće najpre pred švajcarskim sudom.

"U toku sledeće nedelje ćemo pokrenuti radnje koje su usmerene ka tome da se roditelji organizuju u udruženje i da to udruženje pred švajcarskim organima pokuša da pokrene tu kolektivnu tužbu", naveo je Petaković.

Sve to, ističe, ide paralelno uz nastojanja da se pred domaćim i švajcarskim organima kazne odgovorni, da se sve rasvetli i da oni vrate novac koji su uzeli.

U svetu je urađeno više od 35.000 transplantacija matičnih ćelija iz krvi pupčanika, od toga dve trećine intervencija u poslednjih pet godina.

Posle svega, u javnosti je još jednom pokrenuto i pitanje opravdanosti čuvanja matičnih ćelija iz pupčanika.

"U Srbiji se trenutno nekoliko dece priprema da putuje na Univerzitet Djuk kod profesorke Džoane Kjuzberk za podvrgavanje tretmanu lečenja matičnim ćelijama iz krvi pupčanika za bolest autizma", rekla je Zečevićeva.

Srpski propisi usklađeni su sa evropskim i svetskim propisima. Ipak, uskoro se očekuje usvajanje novog pravilnika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом