четвртак, 26.09.2019, 07:28 -> 09:40
Извор: РТС
Svetski hematolozi u Beogradu, ima li leka za mijelofibrozu
Profesor doktor Srđan Verstovšek, koji radi u bolnici u Hjustonu, rekao je za RTS da je mijelofibroza vrlo opasna i agresivna bolest koštane srži. Dijagnoza nije tako jednostavna, kaže doktor i dodaje da je izlečenje moguće samo transplantacijom koštane srži.
Ovogodišnji internacionalni skup hematologa koji se održava u Beogradu posvećen je mijelofibrozi. To je retko, maligno oboljenje krvi od kog u Srbiji boluje 150 ljudi.
Dva vodeća stručnjaka iz Amerike i Italije predvode grupu predavača iz više zemalja, a jedan od njih je i profesor doktor Srđan Verstovšek, koji radi u bolnici u Hjustonu.
Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Srđan Verstovšek rekao je da je mijelofibroza vrlo opasna i agresivna bolest koštane srži, da pacijent ima tegobe koje su vrlo značajne u kvalitetu života, javlja se povećanje organa unutar tela i pacijenti umiru u roku od pet do sedam godina.
"Nemamo izlečenje za tu bolest, u zadnjih nekoliko godina razvijeni su novi lekovi, nada je da će pacijenti duže živeti i da ćemo uskoro imati izlečenje za tu bolest", rekao je doktor.
Govoreći o tome šta se u suštini desi, pa se dobije rak krvi, doktor kaže da je koštana srž mekano tkivo unutar dugih kostiju u telu.
"Bela krvna zrnca, crvena krvna zrnca, trombociti - sve se proizvodi u koštanoj srži", podseća doktor. Objašnjava da se desi stvaranje ožiljkastog tkiva, ćelije unutar koštane srži se promene, postanu maligne. Koštana srž druge ćelije reaguje na prisustvo karcinoma i stvaraju određene proteine koji dovode do ožiljkastog tkiva - fibroze.
Kako se otkriva bolest
Mijelofriboza opisuje šta se dešava: karcinom je prisutan, proizvodnja ćelija krvi je smanjena i fibroza se stvara - dovodi do promena ne samo u krvnoj slici nego i do povećanja slezine, koja je kao filter za krv i koja isto tako može proizvoditi krv - to se kod novorođenčadi dešava.
Prema njegovim rečima, slezina se povećava - pacijenti imaju 20 do 30 puta veću slezinu nego normalno, jetra je takođe povećana.
"Možete sada zamisliti kako to izgleda - imamo pacijente koji imaju anemiju, tromocitopeniju, malaksalost, gubitak težine, ogroman trbuh", kaže on.
Govorći o prvom simptomu, doktor kaže da nijedan od tih simptoma nije specifičan za mijelofibrozu.
"Kada se ode na godišnji pregled može se videti povećana slezina, anemija ili smanjenje trombocita. To će onda voditi tome da se pita zbog čega je to i da se napravi funkcija koštane srži koja će voditi dijagnozi mijelofibroze", istakao je doktor.
Prema njegovim rečima, dijagnoza nije tako jednostavna. Potrebno je pet krioterijuma da bi se ona uspostavila - ožiljkasto tkivo u koštanoj srži, povećana slezina, krvna slika nije normalnam, simptomi i promene u hemijskom proizvodu u krvi.
Kaže da edukacija u vezi dijagnoze i nova terapija su novosti koje su doneli u Beograd.
Novi lekovi za tretman bolesti
Istakao je da je 2016. godine jedini lek koji je odobren u Srbiji za tretman mijelofiboroze "džakavi" - tableta koja se uzima dva puta na dan. Taj tretman može značajno poboljšati kavalitet života, smanjiti slezinu i pacijenti žive tri godine duže sa kontrolom simptoma i znakova bolesti bez izlečenja.
Prema njegovim rečima, izlečenje je moguće samo transplantacijom koštane srži.
Pacijenti mogu da živa kao sa hroničnom bolešću. "Možemo očekivati sa novim lekovima značajnu kontrolu simptoma i znakova bolesti da hroničene bolesti napravimo još hroničnijim i to je realno očekivati u mom radu", kaže doktor.
Doktor kaže da su poslednjih mesec danac dana u Americi imali odobrenje još jednog leka.
"I u naredne tri godine imaćeno još nekoliko lekova i hronicitet bi trebalo da produži život pacijentima koji će uživati u socijalnom okruženju", zaključio je doktor.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар