Plastenici za izbegličke porodice u Vojvodini

U Vojvodini živi oko 26.000 izbeglih i raseljenih lica sa područja bivše Jugoslavije. Pokrajinska Vlada pomaže im preko programa otkupa seoskih kuća, ali i ekonomskim osnaživanjem tj. dodelom plastenika.

Petočlana porodica Milišić se u Čortanovce doselila 1995. iz Grahova. Do sada su se bavili povrtarskom proizvodnjom na otvorenom, a sa plastenikom koji su dobili planiraju da udvostruče proizvodnju.

"Bavim se proizvodnjom paradajza, paprike, zeleniša. To će nam omogućiti da idem u veliko proširenje i kvalitetniju proizvodnju", navodi Vera Milišić iz Čortanovca.

Vuk Radojević Pokrajinski sekretar za poljoprivredu savetuje buduće povrtare da registruju poljoprivrednih gazdinstava.

"Preporuka je da prvi sledeći korak bude registracija poljoprivrednih gazdinstava, kako bi korisnici ove vrste podsticaja mogli da budu i korisnici svih druigih subvencija od strane Ministarstva poljoprivrede i od strane Pokrajinskog sekreterijata poljoprivrede", navodi Radojević.

Pomoć izbeglim Srbima uglavnom se dodeljuje preko Pokrajinskog fonda.

"Samo ove godine za ekonomsko osnaživanje izdvojeno je dvanaest miliona od toga četri miliona za Zeleni javni poziv koji se tiče dodele subvencija za plastenike i sisteme za navodnjavanje. Danas smo u opštinu Inđija gde je osam porodica ostvarilo pravo na ovu vrstu subvencija", navodi Duško Ćutilo, direktor pokrainskog Fonda za izbegla i prognana lica.

Pokrajina izbegličkoj populaciji pomaže različitim merama, od stambenog zbrinjavanja, kupovine kuća i nabavku građevinskog materijala kao i kroz ekonomsko osnaživanje.

"Pokrajinska vlada je plasirala u predhodne tri godine 36,5 miliona sredstava kroz više konkursnih linija", navodi Đorđe Milićević, potpredsednik Pokrajinske vlade.

Najveći broj izbeglih i raseljenih lica je smešten na području opštine Inđija, u jednom momentu taj broj je iznosio 16.000 hiljada.

"Zaista svakodnevno se radi na poboljšanju položaja ovih ljudi, to nam je ne samo na neki način obaveza, već to i želimo jer svakoj porodici se mora pomoći ako želimo da imamo jako društvo i državu", navodi Vladimir Gak, predsednik opštine Inđija.

Pokrajinska vlada ne pomaže samo izbegla i prognana lica koja žive u Vojvodini, već i Srbe povratnike u ranija mesta prebivanja, kojima obezbeđuje, pre svega, poljoprivrednu mehanizaciju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом