Skockavanje Trga Republike

Kocke na Trgu su samo poslednji u nizu propusta u velikim rekonstrukcijama. Bilo je najava da će se napraviti spiskovi firmi koje zbog propusta neće moći da učestvuju na tenderima, ali to nije postala praksa. S druge strane, u razvijenim zemljama građevinci su izračunali da bi nešto bilo urađeno za tri meseca, potrebno je pripremati se tri godine.

Zvučno ime izvođača. "Štrabag", za cenu za koju se teško može reći da je bila ispod tržišne, nadzor od strane Gradske direkcije za izgradnju a opet rezultat takav da samo nekoliko dana po otvaranju na Trgu republike desetine radnika preslažu kamene kocke jer je bilo gotovo nemoguće kretanje vozila a pogotovo pešaka ili biciklista.

Grad krivicu prpisuje izvođaču i tvrdi da će svi radovi biti izvedeni o njegovom trošku.

"Recimo za Trg republike bankarska garancija traje tri godine. To znači da za tri godine šta god da se desi na Trgu izvođač mora da popravi o svom trošku", tvrdi zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

Problemi na Trgu nažalost nisu jedini jer bilo je propusta pri rekonstrukciji ulice Vojvode Stepe. Godinu dana je trajalo otklanjane propusta na Slaviji. Naknadno se radilo i u Ruzveltovoj ulici.

Grad raspisuje stotine javnih nabavaki vredne desetina milona evra. Zakon predviđa da prednost pri sklapanju ugovora imaju oni koji ponude najnižu cenu. Vrlo često se ispostavi da to što je jeftino na kraju košta mnogo više i da je kvalitet urađenog loš.

Bilo je najava da će se napraviti spiskovi firmi kpoje zbog propusta neće moći da učestvuju na tenderima, ali to nije postala praksa.

"Imali smo jedno preduzeće koje je do pre dve godine učestvovalo na tenderima u Beogradu i uvek dostavljalo najnižu cenu. I svi smo znali da ta cena nije realna, ali naprosto po zakonu ste morali da im date posao. Ja mislim da cena ne može da bude kriterijum i u tom smislu ćemo predlagati i izmene Zakona o javnim nabavkama jer cena ne bi trebalo da bude više od 60-70 odsto kriterijuma", smatra Vesić.

Izvođači radova pritsnuti rokovima često su prinuđeni da angažuju manje firme kao podizvođače koji nemaju ni kapacitete ni znanja da posao urade kvalitetno. Ako tome dodamo i želju da se ostvari dodatni prihod često se radi po principu da se posao uradi a nedostake ćemo otklanjati ako baš mora.

"A ne sada iz nekog političkog marketinga mora dva meseca pre roka da se preda, a gde je nadzor koji je video šta je urađeno i kako je loš materijal ugrađen, a nije reagovao. Trebao je da spreči otvaranje sve dok se nedostaci ne otklone. Onda bi možda bilo kašnjenje, ali ne bi došli u situaciju da sada mora ponovo da se radi i da je pitanje ko će to sada da plati", kaže Goran Rodić iz Građevinske komore Srbije.

Rodić pita i da li je garancija koju je izvođač dao toliko validna da može sve troškove da pokrije. 

Uvek može doći do problema prilikom velikih građevinskg radova, ali u razvijenim zemljama projektovanje i pripreme, kažu stručnjaci traju nekoliko godina i čine 50 posto posla, dok izvođenje radova traje nekolko meseci. I kod nas bi bilo mnogo manje problema kada bi primenjivali slične principe.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње