недеља, 08.09.2019, 07:53 -> 12:48
Извор: РТС
Demografija ide u prilog Aziji i Africi – šta imaju oni a nema Srbija
Demograf Danica Šantić sa Geografskog fakulteta u Beogradu kaže za RTS da je demografski problem Srbije viševekovni i da se brzo mora dati odgovor, koji nije nimalo lak.
Demografski sistem je veoma složen, a najveći problemi u Srbiji su depopulacija, negativni priraštaj, negativan migracioni saldo, rekla je Danica Šantić gostujući u Jutarnjem programu.
Navodi da su u istražavanju, koje je Geografski fakultet sproveo u četiri opštine, mladi dali jako različite odgovore na pitanja o tome zašto bi otišli ili ostali u zemlji.
Nekom je bitan ekonomski standard, nekima porodična situacija i stambeno pitanje, kao i patriotizam, navodi Šantićeva.
"Mi smo u evropskom proseku i to možda lepo zvuči. Žena u svom fertilnom periodu rodi u proseku 1,46 dece i to je malo. Da bi broj stanovnika na teritoriji ostao isti, potrebno je najmanje dvoje dece, pa i malo više dece u proseku", ističe Šantićeva.
Navodi da su u Evropi samo Albanija i Irska blizu tog proseka.
Što se tiče starosti, Srbija je uz Italiju, Španiju i Japan jedna od zemalja sa najstarijim stanovništvom.
Demografska, s tim i ekonomska moć u svetu, na neki način idu u prilog azijskim i afričkim zemljama.
Prosečna starost stanovništa u Srbiji je 43, a u Africi 19 godina, navodi Šantićeva i ističe da je jako teško povući paralelu između demografkog i ekonomskog razvitka.
"Potrebni podsticaji a ne zabrane"
"Skloni smo da izvučemo zaključak da ako smirimo demografski porast, da ćemo imati ekonomski porast", i ukazuje na primer Kine, koja je nakon nekoliko decenija ipak ukinula politiku "jednog deteta".
Smatra da ljude treba podsticati da imaju više dece, i da ne treba primenjivati zabrane i ograničenja.
Popis 2021. će pokazati svu težinu demografskog problema, kaže Šantićeva.
Prema proceni Republičkog zavoda za statistiku, 2041. godine broj stanovnika Srbije će biti 6,1 milion ukoliko se ništa ne promeni, ili, prema najoptimističnijem scenariju, 6,8 miliona, navodi Šantićeva.
Smatra da podsticajne mere koje usvojila vlada jesu nešto što je optimistično, ali da demografska politika ne treba da se zasniva samo na povećanju nataliteta, već i na smanjenju mortaliteta.
Neka istraživanja pokazuju da je u Srbiji moguće smanjiti mortalitet za 30 odsto, zaključila je Danica Šantić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар